Marmara KıraathanesiYapım Tarihi - 2007
Süre : 00:30:00
Formatı : Belgesel
Bölüm Sayısı : 6

Yönetmen - Alparslan Bozkurt
Yapım - Yedirenk İletişimMarmara Kıraathanesi

Bir devrin anlatılamamış hikayesi TRT ekranlarında...
1950- 60 yılları arasında bir çok bilim adamı, yazar, şair, düşünür, gazeteci, sanatçı, akademisyen ve dönemin üniversite öğrencilerinin müdavimi oldukları “Marmara Kıraathanesi” TRT ekranlarında soluk buluyor.

Bir devre ışık tutacak çok önemli bir yapıt...
Müdavimlerine “Marmaratör” denilen, her renkten, her seviyeden insanın bir araya geldiği Marmara Kıraathanesi, Ahmet Hamdi Tanpınar’la, Ahmet Haşim’le, Necip Fazıl ile yada Nureddin Topçu’yla bir arada oturmuş, dönemin önemli simaları tarafından anlatılıyor. 1950 ve 60’lı yıllara dair çok da konuşulmamışları yansıtacak olan belgesel dikkatleri üzerine çekecek. Yapım, gerek siyasi hayatımıza, gerekse edebiyat dünyamıza Sezai Karakoç, Hasan Korkmazcan, Nevzat Yalçıntaş, Serdengeçti, Nureddin Topçu, Necmeddin Türinay’ın gözünden bakıyor. Belki de o döneme hiç açılmamış bir kapıdan gireceksiniz.

Marmara Kıraathanesi ‘Bir Devrin Hikayesi’ belgeseli, gündem yaratacak röportajlar ve çarpıcı anılarla dolu. Bütün başrolleri kendinde toplamış bir sahnenin, büyük Türkiye ideali ile yanıp tutuşan Marmara Kıraathanesi’nin hikayesini birinci ağızlardan dinlemeye davetlisiniz.


Yayın
14.01.2007 23:15 / TRT2
14.01.2007 04:15 / TRT2

Kaynak
TRT Resmi Web SitesiMarmara Kıraathanesi anılarda canlanıyor...
1950-60 yılları arasında birçok bilim adamı, yazar ve şaire evsahipliği yapan Beyazıttaki Ünlü "Marmara Kıraathanesi" 6 bölümlük bir belgeselle TRT ekranlarında hayat buluyor.

Marmara Kıraathanesi 'Bir Devrin Hikayesi' belgeseli, bir dönemin ruhunu yansıtan hatıraları ekrana taşıyor. Müdavimlerine "Marmaratör" denilen, her görüşten, her seviyeden insanın bir araya geldiği Marmara Kıraathanesi, Ahmet Hamdi Tanpınar, Necip Fazıl ya da Nureddin Topçu gibi üstadlarla bir arada oturmuş, dönemin önemli simaları tarafından anlatılıyor. Belgesel, Marmara Kıraathanesi'ne, gerek siyasi hayatımıza, gerekse edebiyat dünyamıza Sezai Karakoç, Hasan Korkmazcan, Nevzat Yalçıntaş, Serdengeçti, Nureddin Topçu, Necmeddin Türinay'ın gözünden bakıyor. TRT 2 / 23.15

Kaynak
ZamanBSF AKADEMİDE Marmara KIRAATHANESİ BELGESELİ
Marmara Kıraathanesi ‘Bir Devrin Hikayesi’ belgeseli, gündem yaratacak röportajlar ve çarpıcı anılarla dolu. Bugün BSF Akademide tanıtımı gösterilecek olan belgesel ile birlikte gün yüzüne çıkacak gerçekler ise, gerçekten de ülkede gündem yaratacak nitelikte.

Bir Devrin Hikayesi Gündem Yaratacak...
Marmara Kıraathanesi ‘Bir Devrin Hikayesi’ belgeseli, gündem yaratacak röportajlar ve çarpıcı anılarla dolu. Bu belgesel ile birlikte gün yüzüne çıkacak gerçekler ise, gerçekten de ülkede gündem yaratacak nitelikte. Yönetmenliğini Alparslan Bozkurt’un, senaryosunu Muhammet Özmen’in yazdığı Marmara Kıraathanesi Belgeseli’nin Tanıtım toplantısına, yazar Mehmet Niyazi Özdemir, tarihçi Mehmet Genç, gazeteci-yazar Ahmet Güner ELGİN, yazar Gürbüz AZAK, eski Milletvekili Rasim CİNİSLİ, Erdem BEYAZIT, Emin Işık ve belgeselin yönetmeni Alparslan Bozkurt katılacaktır.

Altı bölümden oluşan Marmara Kıraathanesi belgeseli’nin ilk bölümü, 07 ocak 2007 Pazar günü saat 23:15’de, TRT 2’de izleyicileriyle buluşuyor.

Yer
BSF AKADEMİ KONFERANS SALONU
İstiklal Cad. no.280 Beyoğlu-İstanbul Tel: (212) 245 93 93
www.bsfakademi.net info @ bsfakademi.net
Tarih: 6 Ocak 2007(Cumartesi) Saat 14.00


Kaynak
Haber 7"Başkentlerimizden" belgeselinin galası yapıldı...

BSF Akademi öğretim üyelerinden Alparslan Bozkurt'un çektiği 7 bölümlük belgesel 1 Ekim'de TRT'de yayına giriyor.

BSF Akademi öğretim üyelerinden yönetmen Alparslan Bozkurt tarafından çekilen ve Anadolu’da Türk şehirciliğini konu alan 7 bölümlük “Başkentlerimizden” adlı belgeselin galası yapıldı.

Yedirenk Film-Yapım’ın yapımı olan ve TRT’de gösterime girmek üzere hazırlanan belgeselin Atatürk Kültür Merkezindeki galasına, TRT Genel Müdür Vekili Ali Güney, TRT Genel Müdür Yardımcısı Muhsin Mete, TRT Televizyon Daire Başkanı Muharrem Sevil, TRT İstanbul Televizyon Müdürü Zafer Karatay, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanı İdris Güllüce, Türkiye Katılım Bankaları Birliği Genel Sekreteri Osman Akyüz, Türkiye Katılım Bankaları Birliği yöneticileri, İTO, MÜSİAD, TATAV, gibi sivil toplum örgütleri üyeleri, basının önde gelen kalemleri, sanatçılar ve yazarlar katıldı.

Belgesel, yüzyıllardır Anadolu toprakları üzerinde yaşayan Türklerin, Anadolu’da şehir şehir inşa ettikleri medeniyeti ve bu medeniyetin kurulmasındaki büyük iradeyi konu alıyor.

19 Eylül Salı günü Atatürk Kültür Merkezindeki kokteyl ve resim sergisiyle başlayan programın sunuculuğunu Mesut Mertcan yaptı. Yedirenk İletişim Grubu Yönetim Kurulu Başkanı İsrafil Kuralay, yaptığı konuşmada, “Anadolu’ya gelen atalarımız buralardaki yerli ve etnik kültürü muhafaza etmişler ama kendi damgalarını vurmaktan da geri kalmamışlar, buradaki şehirlerin siluetlerini Türk silueti haline getirmişlerdir. Bu vesileyle, kamu ve özel kuruluşların kültürel etkinliklere daha çok yatırım yapmasını, medeniyetimizi dünyaya tanıtmak için proje üretmesini, proje üretenlere destek verilmesi gerekir” dedi. Kuralay, bu çalışmaya yaptıkları katkılardan dolayı Türkiye Katılım Bankaları Birliğine ve Kültür ve Turizm Bakanlığına teşekkür etti.

Türkiye Katılım Bankaları Birliği Genel Sekreteri Osman Akyüz, TRT İstanbul Televizyon Müdürü Zafer Karatay ve İstanbul İl Kültür Müdürü Ahmet Emre Bilgili bu tür yayınlara insanların daha çok destek vermeleri gerektiğini yaptıkları konuşmalarda vurguladılar.

Belgeselde emeği geçenlere, belgeselde konu edilen başkentlerimizin fotoğrafları da hediye edildi.

Başkentlerimizden Anadolu’da Türk Şehirciliği belgeselinin gala gecesi programı, belgeselin özet bir sunumuyla son buldu. Belgesel, 1 Ekim 2006 tarihinden itibaren TRT 2’de 23:15’de yayınlanacak.

7 bölümlük Başkentler belgeselinden sonra da, yönetmenliğini yine Alparslan Bozkurt’un yaptığı, Yedirenk Film-Yapım’ın bir başka yapımı olan Marmara Kıraathanesi adlı dönem belgeseli, aynı kuşakta yayına girecek.

Her iki belgeselin de yönetmenliğini yapan Ünlü belgesel ve drama yönetmeni Alparslan Bozkurt, BSF Akademi’de Görüntü Yönetmenliği Atölyesinin sorumluluğunu yürütüyor ve Cavendish/BSF Sinema-TV Okulunun öğretim kadrosunda yer alıyor.


Kaynak
BSF AkademiDürüst, namuslu, Çalışkan, haysiyetli, ülkesi ve milleti için kelle gece gündüz koltukta çalışan ve sonunda kellesini ipe veren şahsiyetli ve şerefli insanların sonunun belirlendiği gün...

Ülke yönetimine İsmet İnönü’nün emir komutasında son verenler ve verdirenlerin isteği üzerine başta Adnan Menderes ve arkadaşlarının, ülkeye hizmet etmenin, millet-devlet kaynaşmasını sağlamanın ve tabii kalkınmanın faturasını ödedikleri gün...

İşte bütün bu olup bitenlere yani 27 Mayıs öncesi ve sonrasına İstanbul’da şahitlik yapan bir mekân vardı. O mekân, Beyazıt’ta milliyetçi, muhafazakâr, imanlı insanların uğrak yeri ve birbirlerine kenetlenerek ülkeleri ve halkı için fikir ve düşünce ürettikleri yerdi.

Bugün edebiyatımıza “Marmara Kıraathanesi” olarak giren ve müdavimlerine de “Marmaratör” denilen bir devrin hikayesi, “Marmara Kıraathanesi” belgeseliyle anlatılıyor.

Bir devrin ve tabii en önemli devrin bilinmeyen gerçeklerine hem ev sahipliği yapan hem de şahitlerini duvarları arasında, sandalyeleri üstünde, masalarının başında toplayan Marmara Kıraathanesi’ni izlemenizi tavsiye ederim.

Yedirenk iletişim firması tarafından gerçekleştirilen belgeselin ikinci bölümü bugün TRT 2’de saat 23.45'te ekrana gelecek. Tarihi bilgilerimizin ve hatıralarımızın canlanacağı bu belgeseli izlemenizi tavsiye ederim.
1950-60 yılları arasında birçok bilim adamı, yazar, şair, düşünür, gazeteci, sanatçı ve akademisyenin ve tabii ki dönemin üniversite öğrencilerinin müdavimi oldukları, Beyazıt’taki Marmara Kıraathanesi’nin anlatıldığı belgeselde pek çok tanıdık sima var.

Müdavimlerine “Marmaratör” denilen, Türk edebiyatının ve bütün uç fikirlerin, her çeşitten insanın, sağcısının, solcusunun, gazetecisinin ve toplumun içindeki her renkten, her seviyeden insanın bir araya geldiği Marmara Kıraathanesi’yle, o dönemi yaşamış; Ahmet Hamdi Tanpınar’la, Ahmet Haşim’le veya Necip Fazıl’la, Nureddin Topçu’yla bir arada oturmuş, o dönemin önemli isimleri ekrana gelecek.

Yönetmenliğini Alparslan Bozkurt’un, senaristliğini Muhammet Özmen’in yaptığı Marmara Kıraathanesi belgeseli, 1950 ve 60’lı yıllara dair çok da konuşulmamış, belki de ilk defa duyulan şeyleri söyleyen bir belgesel olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Gerek siyasi hayatımıza, gerekse kültür, sanat ve edebiyat dünyamıza bir Sezai Karakoç, bir Hasan Korkmazcan, bir Nevzat Yalçıntaş, bir Osman Yüksel Serdengeçti, bir Nureddin Topçu, bir Necmeddin Türinay gözünden bakarak, belki de o döneme, hiç açılmamış bir kapıdan gireceksiniz.

Belgeselin ‘SONUN BAŞLANGICI’ isimli ikinci bölümünde, Türkiye’yi 27 Mayıs’a götüren süreçleri bire bir yaşayacak, 28 Nisan hadiseleri ile patlak veren üniversite ve gençlik olaylarının perde arkasına şahit olacaksınız.

İsmet İnönü’nün, “Bu gidiş mutlaka hadise çıkartır” söylemlerine karşı Menderes’in “Jurnalcilikle karşı karşıyayız” söylemleri arasında Marmara Kıraathanesi ve müdavimlerinin olaylara karşı takındıkları tavrı ve bakış açısını öğreneceğiz.

Belgeselin bu ikinci bölümünde, Türk sohbet kültürünün inceliklerini yansıtan, hoşgörü ortamının doğması için çaba sarf eden Marmaratörler’i daha yakından tanıma fırsatını yakalayacağız. O zamanlar Marmara Kıraathanesi’ne devam eden, Mükremin Halil Yinanç, Ziyanur Aksun, Sezai Karakoç, Necip Fazıl, Erol Güngör, Saip Atademir, Mehmet Genç gibi şair, düşünür ve yazarların yanı sıra, kıraathanenin renkli simalarıyla hemhal olacak, onlarla birlikte o masaların etrafında toplanarak, en koyu sohbetleriyle tarihe yolculuk yapacağız.

Marmara Kıraathanesi, trajik, bazen de trajikomik hadiseleri yaşayarak, duvarlarında, masalarında hep Türkiye için konuşarak, üreterek bir devre tanıklık etti. Belgesel, eksiklikleriyle birlikte harika olmuş. Altı bölümlük belgeselin diğer bölümleri de her hafta Pazar günü aynı saatte yayınlanacak.


Kaynak
Vakit Gazetesi
H. ÖztürkBir döneme 'sağlı sollu' tanıklık....
Bütün baş rolleri kendinde toplamış bir sahnenin, 'büyük Türkiye' ideali ile yanıp tutuşan Marmara Kıraathanesi’nin hikayesini birinci ağızlardan dinlemeye ne dersiniz...

1950-60 yılları arasında bir çok bilim adamı, yazar, şair, düşünür, gazeteci, sanatçı ve akademisyenin ve tabii ki dönemin üniversite öğrencilerinin müdavimi oldukları, Beyazıd’daki Marmara Kıraathane’sinin anlatıldığı Marmara Kıraathanesi Belgeselinin Tanıtım toplantısı ve kokteyli 06 Ocak 2007 Cumartesi günü saat 14:00’de BSF Akademi’de yapılacak...

Müdavimlerine “Marmaratör” denilen, Türk edebiyatının ve bütün uç fikirlerin, her çeşitten insanın, sağcısının, solcusunun, gazetecisinin ve toplumun içindeki her renkten, her seviyeden insanın bir araya geldiği Marmara Kıraathanesi, o dönemi yaşamış, Ahmet Hamdi Tanpınar’la, Ahmet Haşim’le veya Necip Fazıl’la, Nureddin Topçu’yla bir arada oturmuş, o dönemin önemli simaları tarafından anlatılıyor.

Marmara Kıraathanesi belgeseli, 1950 ve 60’lı yıllara dair çok da konuşulmamış, belki de ilk defa duyulan şeyleri söyleyen bir belgesel olarak dikkatleri üzerine çekecek. Gerek siyasi hayatımıza, gerekse edebiyat dünyamıza bir Sezai Karakoç, bir Hasan Korkmazcan, Nevzat Yalçıntaş, bir Serdengeçti, bir Nureddin Topçu, bir Necmeddin Türinay gözünden bakacak, belki de o döneme, hiç açılmamış bir kapıdan gireceksiniz.

KOKTEYL CUMARTESİ GÜNÜ
Marmara Kıraathanesi ‘Bir Devrin Hikayesi’ belgeseli, gündem yaratacak röportajlar ve çarpıcı anılarla dolu. Bu belgesel ile birlikte gün yüzüne çıkacak gerçekler ise, gerçekten de ülkede gündem yaratacak nitelikte. Yönetmenliğini Alparslan Bozkurt’un, senaryosunu Muhammet Özmen’in yazdığı Marmara Kıraathanesi Belgeseli’nin Tanıtım toplantısına, yazar Mehmet Niyazi Özdemir, tarihçi Mehmet Genç, gazeteci-yazar Ahmet Güner ELGİN, yazar Gürbüz AZAK, eski Milletvekili Rasim CİNİSLİ, Erdem BEYAZIT, Emin Işık ve belgeselin yönetmeni Alparslan Bozkurt katılacak.

Altı bölümden oluşan Marmara Kıraathanesi belgeseli’nin ilk bölümü, 07 ocak 2007 Pazar günü saat 23:15’de, TRT 2’de izleyicileriyle buluşuyor.

Yer: BSF AKADEMİ KONFERANS SALONU
İstiklal Cad. no.280 Beyoğlu-İstanbul Tel: (212) 245 93 93
www.bsfakademi.net info @ bsfakademi.net
Tarih: 6 Ocak 2007(Cumartesi) Saat 14.00
LCV: BSF AKADEMİ (212) 245 93 93

Marmaratörler

Ellili-altmışlı ve yetmişli yıllarda İstanbul’un muhtelif bölgelerinde fikir locaları vardı. Buralarda, tarih ve edebiyat goncaları açılır, etrafa ilim ve irfan nurları saçılırdı.

Uzun yıllar Bayezıt Camii’nin hemen yanı başında bulunan ve devrin şairleri, yazarları için tam bir cazibe merkezi haline gelen Küllük, daha sonraki yıllarda, “Marmara Kıraathanesi”ne dönüştü. Buraya devam edenlere “Marmaratör” denilmeye başlandı. Gerçekten de Marmara Kıraathanesi bir çeşit serbest akademiydi. Bundan dolayıdır ki, ön tarafında oyun oynanmıyor, gürültü patırtı edilmiyor, tadına doyum olmayan sohbetler yapılıyor, tartışmalar oluyordu.

Marmara Kıraathanesi ‘Bir Devrin Hikayesi’ belgeseli, gündem yaratacak röportajlar ve çarpıcı anılarla dolu. Bu belgesel ile birlikte ilk defa gün yüzüne çıkacak bilinmeyen olaylar ise, gerçekten de ülkede gündem yaratacak nitelikte. Yedirenk İletişim tarafından Prodüksiyonu yapılan belgeselin Yönetmenliğini Alparslan Bozkurt, senaryosunu Muhammet Özmen yazdı. Belgeselin yapımını ise İsrafil Kuralay, Kemal Çifti ve Bilal Arıoğlu üstlendiler.

Marmara Kıraathanesi Belgeseli’nin Tanıtım toplantısına, yazar Mehmet Niyazi Özdemir, TRT Genel Müdür Yardımcısı Muhsin Mete, TRT İstanbul Televizyonu müdürü Zafer Karatay, yazar Mehmet Doğan, İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, gazeteci-yazar Beşir Ayvazoğlu, Yedirenk İletişim Yönetim Kurulu Başkanı İsrafil Kuralay, BSF Akademi Koordinatörü Yusuf Kaplan ve çok sayıda “marmaratör” katıldı. Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, 6 bölümden oluşan belgeselin özet görüntülerinden sonra yaptığı konuşmada, BSF Akademi ve Yedirenk Ajans’a bu çalışmadan ötürü teşekkür ederek şöyle konuştu:

“Bir devri yaşattıkları, bizi birbirimize kucaklattıkları için… Bir devrin farklı bir yönde anlatıldığı çok güzel bir çalışma. Marmara Kıraathanesi kökleri yukarıda dalları aşağıda bir ağaç gibidir. Bağımsız düşünceye önem veren, kimsenin susturulmadığı, tevazu ve edeb kültürünün yaşandığı bir yer.”

TRT Genel Müdür Yardımcısı Muhsin Mete, Yedirenk Film-Yapım yetkililerine teşekkür ederek şöyle konuştu:

“Tabiat boşluk kabul etmiyor. Marmara Kıraathanesi bir boşluğu dolduruyordu. Bu tür ortamlar olmadıkça kültür, bilgi alışverişi olmuyor. İnsanlar olduğu kadar mekanlarda tarihi gelecek kuşaklara aktarmamızda yardımcı oluyor. Bu projeye çok önem verdik. Yedirenk’e olan güvenimiz de bu projeyi kabul etmemizde çok büyük rol oynadı.”

Yedirenk Film Yapım Yönetim Kurulu Başkanı İsrafil Kuralay ise yaptığı konuşmada Marmara Kıraathanesi belgeselinin 6 bölümden oluştuğunu hatırlatarak Pazar günleri TRT2’de 23.15’de yayınlanacağını ifade etti. Kuralay, konuşmasının devamında şunları aktardı:

”Yedirenk Film Yapım olarak hazırladığımız Marmara Kıraathanesi belgeseli, 1950 ve 60’lı yıllara dair çok da konuşulmamış, belki de ilk defa duyulan konuları gündeme getirecek. Bugüne kadar çok sayıda belgesele ve televizyon programına imza atan Yedirenk Film Yapım, bundan sonra da bu tür çalışmalara ve önemli projeler üretmeye devam edecek. 11 yıldan beri faaliyette bulunan Yedirenk Film Yapım olarak gönlümüzden geçen, daha çok belgesel yapmak. Zira televizyonlarımızda en çok ihmal edilen belgeseller ve kültür programları… Oysa ülkenin en çok ihtiyaç duyduğu program türleri de bunlar.

Kültür ve eğitim konularına duyduğumuz ilgiden dolayı BSF Akademi’yi kurduk. Sinema, televizyon ve gazetecilik alanında ihtiyaç duyulan kaliteli elemanları yetiştiriyoruz.

2005’ten buyana faaliyette olan BSF’de ayrıca reklamcılık, grafik, sosyal bilimler ve yabancı diller alanlarında Özgün eğitimler veriliyor."

1960 darbesinden sonra, ‘düşükler’ yaftasıyla birlikte Yassıada’da zorunlu ikamet ettirilen ve türlü eziyetlere maruz kalan Menderes ve arkadaşları hakkında çıkan idam kararı, tüm ülke gibi Marmara Kıraathanesi’ni şok etmiştir.

Vakit geçirilmeden asılan Polatkan ve Zorlu’nun ardından sıra Menderes’te idi. İşte, Marmara Kıraathanesi burada devreye giriyor. O zamanın İstanbul İnfaz Savcısı ve bir Marmaratör olan Mehmet Feyyad’a göre Menderes’in idam kararının onaylanması için İstanbul Başsavcılığı’ndan geçmesi gerekiyordu. Ama, dönemin Yassıada savcısı Egesel bunu göz ardı ederek, Menderes’i apar topar idam etti. Mehmed Feyyad, bunun yasadışı bir uygulama olduğunu söyler, ama o zamanlar, etrafında sesini duyuracak kimseyi bulamaz.

1960 darbesiyle birlikte çoğu trajik olaylar yaşanırken, zaman zaman Yassıada Mahkemeleri’nde ilginç davalar, komik denecek derecede duruşmalar da yaşanmıştı. Bunlardan biri de Tünel Vakası’dır. Marmara müdavimi birkaç kişinin otururken, kendi aralarında dertleşip, çaresizliklerine dem vurarak Yenikapı’dan Yassıada’ya tünel kazıp Menderes’i kaçırma gibi hayal mahsulu şeyler üretiyorlardı.

Dönemin ihbar furyasına bu Marmaratörler de takılırlar ve bu fantezilerden ötürü önce Balmumcu’da hapsedilirler, sonra Yassıada’da yargılanırlar. Hakimin, ‘demek tünel kazacaktınız ha’ sorusu üzerine tünelcilerden, ‘Biz, bu teknolojik ve ekonomik şartlarda denizin dibinden tünel kazıp Yenikapı’dan Yassıada’ya tünel kazabiliyorsak, bizi el üstünde tutmalısınız’ cevabını alır.

Marmara Kıraathanesi belgeseli bu ve benzeri trajik, bazen de traji-komik hadiseleri duvarlarında, masalarında, sandalyelerinde yaşamış, bir devre tanıklık etmiştir. Kah ülke adına gülmüş, kah ızdırap çekmiş, kah eziyet görmüş, kah kendi kabuğuna çekilmiş… Ama, her zaman “BÜYÜK TÜRKİYE” ideali için yaşamış, konuşmuş…

TRT-2 zevkle seyredeceğiniz Marmaratörler dizisinde kendinizi bulacaksınız. Şimdiden iyi seyirler dilerken, emeği geçen herkesi yürekten kutluyorum.Süleyman Doğan
dogansuleyman @ hotmail.com
http://www.sanatalemi.net/KoseYazilari.asp?nereye=yazioku&ID=5528