Ateşe Dönen Dünya: SarıkamışYapım Tarihi : 2006
Süre : 00:30:00
Formatı : Belgesel
Bölüm Sayısı :

Yönetmen - Reyhan Yıldız, Serdal Taşkın
Yapımcı - Reyhan Yıldız
Danışman - Prof. Dr. Bingür Sönmez
Seslendiren - Yıldız KENTERBirinci Dünya Savaşı sırasında Sarıkamış'ta donarak ölen 90 bin Türk askerinin dramı, ''Ateşe Dönen Dünya: Sarıkamış'' başlıklı belgeselle canlandırıldı. ''Ateşe Dönen Dünya: Sarıkamış'' belgeseli, 22 Aralık Cuma gününden itibaren televizyon kanallarında yayınlanacak.

Kaynak
AA, İstanbulAteşe Dönen Dünya : Sarıkamış...
Gazeteci Taha Akyol "Eğrisi Doğrusu"nda Sarıkamış Dayanışma Grubu Başkanı ve dünyaca Ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez'i konuk ediyor. Programda 1. Dünya Savaşı'nda Sarıkamış'ta 100 binden fazla askerin Allahu Ekber Dağları'nda yaşadığı facia anlatılıyor. CNN Türk 21.00

Kaynak
Yeni Şafak, 22.12.2006'Ateşe Dönen Dünya: Sarıkamış' Belgeseli Bu Akşam CNNTürk'te...

'Ateşe Dönen Dünya: Sarıkamış' belgeseli tamamlandı. Sarıkamış'ın trajik, hüzünlü öyküsü, bu gece saat 22.20'de CNN Türk'te yayınlanacak.

Birinci Dünya Savaşı'nın hem en "sıcak" hem de en "soğuk" günlerinde 90 bin Türk askerine mezar olan Sarıkamış faciası, bir belgeselle canlanıyor. 1914 yılının son günlerinden 1915?e uzanan olaylar yeniden gün ışığına çıkıyor, tarihin tozlu sayfalarında unutulan gerçekler hatırlanıyor. "Ateşe Dönen Dünya: Sarıkamış" belgeseli, Kalp Cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez'in önderliğinde ve kişisel arşivinden yararlanılarak, Sarıkamış Dayanışma Grubu'nun yardımlarıyla hazırlandı.

CNN Türk program bölümünden Reyhan Yıldız ve Serdal Taşkın'ın da katkılarıyla hazırlanan belgeselin metinleri derin bir arşiv taraması ve araştırma sürecinin ardından bir yılı aşkın bir emekle hazırlandı.

22 Aralık 1914'de başlayıp 5 Ocak'ta Osmanlı Ordusu'nun kesin yenilgisiyle sonuçlanan harekata katılan askerlerin ve siyasetçilerin anıları ve tarih kitaplarının yeniden gözden geçirilmesinin ardından belgesel için, birçok tarihçi ve araştırmacıyla röportajlar yapıldı. Böylece belgeselde, harekatın gün gün yaşanan gelişmelerle aktarılması amaçlandı.

Allahüekber ve Soğanlı Dağları'nda yaşanan dram, yerinde yapılan çekim ve canlandırmalarla belgelendi. Canlandırma çekimleri Sarıkamış'ın Mescitli Köyü'nde gerçekleştirildi.

Mescitli Köyü gençleri, canlandırma çekimlerinde gönüllü olarak rol aldılar. CNN Türk Moskova muhabiri Cenk Başlamış'ın da katkılarıyla, Rusya Devlet Arşivlerinde günler Süren araştırmaların sonunda, döneme ait görüntüler toplandı ve satın alındı.

Belgeseli usta tiyatrocu Yıldız Kenter seslendirdi. Müzik arşivlerinden Sarıkamış ve seferberlik türkülerinin taş plak kayıtları edinildi.

Kaynak
Hürriyet, 28.04.2007Ateşe dönen dünya : Sarıkamış belgeseli

Birinci Dünya Savaşı sırasında Sarıkamış`ta donarak ölen 90 bin Türk askerinin dramı, Ateşe Dönen Dünya: Sarıkamış başlıklı belgeselle canlandırıldı.

Kalp cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez ve Sarıkamış Dayanışma Grubunun arşivlerinden faydalanılarak gerçekleştirilen belgesel çekiminde, Sarıkamış`ta dramın yaşandığı yerdeki köy halkı gönüllü rol aldı.

Prof. Dr. Bingür Sönmez, derin bir arşiv taramasının ardından belgeselin 1 yıl Süren çalışmayla çekildiğini belirterek, 1. Dünya Savaşı`nın hem en sıcak, hem de en soğuk günlerinde, on binlerce askerin şehit olduğu faciayı belgesele taşıyarak gelecek nesillere aktarmaktan mutluluk duyduklarını kaydetti.

Sönmez, şunları söyledi:
Belgesel çalışmaları sırasında, 22 Aralık 1914`te başlayıp, 5 Ocak`ta Türk ordusunun kesin yenilgisiyle sonuçlanan harekata katılan askerlerin ve siyasetçilerin anıları okundu. Tarih kitapları gözden geçirildi. Birçok tarihçi ve bilim adamıyla röportaj gerçekleştirildi. Rusya Devlet Arşivinden o döneme ait görüntüler toplandı. Böylece belgeselde harekatın gün gün yaşanan gelişmelerle anlatılması sağlandı.

Ateşe Dönen Dünya: Sarıkamış belgeseli, 22 Aralık Cuma gününden itibaren televizyon kanallarında yayınlanacak.

21 Aralık 2006"Ateşe Dönen Dünya" Belgeselinin Galası Kars'ta Yapıldı...

Resmi büyütmek için tıklayın Kalp Cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez'in 3 Yılda Hazırladığı "Ateşe Dönen Dünya" Adlı Sarıkamış Belgeselinin Galası Kars'ta Yapıldı.

Kalp cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez'in 3 yılda hazırladığı "Ateşe Dönen Dünya" adlı Sarıkamış belgeselinin galası Kars'ta yapıldı.

Kars Sanat Merkezi'nde düzenlenen galaya, Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, Prof. Dr. Bingür Sönmez, Türk Tarih Araştırma Vakfı Başkanı Turan Yazgan, Kars-Ardahan-Iğdır Kalkınma Vakfı Başkanı Yıldız Laçinel ve çok sayıda vatandaş katıldı. Belgeselin gösteriminin ardından bir konuşma yapan Türk Tarih Araştırma Vakfı Başkanı Yazgan, "Belgesel bize bir şeyi gösteriyor. Bu vatanın pahasını gösteriyor. Bu vatanın değerini gösteriyor. Bu vatandan eğer bir santim koparmak isteyen varsa onun bedelinin ne olduğunu bu belgesellerle öğrenecektir ve öğrenmelidir" dedi.

Bölgeselin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür eden Prof. Dr. Bingür Sönmez, sahneye davet ettiği Başkan Alibeyoğlu'na isimsiz bir ere ait olan "Enveriye" şapkası hediye etti. Sönmez, "Her zaman Sarıkamış Dayanışma Grubu'nun yanında oldunuz. Bu şapka bir erin şapkasıdır. İsmi "Enveriye"dir. Dönemin bir kahramanlık sembolüdür. Bunu size takdim ediyorum, lütfen arşivinizde bulunsun" dedi ve Başkan Alibeyoğlu da alkışlar arasında şapkayı taktı.Prof. Dr. Sönmez, belgeseli 3 yıl gibi bir zamanda hazırlayabildiklerini ve 1 yılı Azerbaycan, Rusya, Amerika ile İngiltere'nin siyah-beyaz film arşivine ayırdıklarını söyledi. Belgeselin canlandırılmasında Sarıkamış'ın Mescitli Köyü sakinlerinin rol aldığını ve yöre insanının o anı yaşar gibi görevlerini yerine getirdiğini ifade eden Sönmez, Sarıkamış Dayanışma Grubu'nun da desteklerini esirgemediğini belirtti. Sönmez, konuşmasında şunları söyledi:

"Siz, Allahu Ekber Dağı'nda olanları duymadıysanız, bilmiyorsanız hiçbir şey bilmiyorsunuz demektir. Allahu Ekber dağları bu ülkenin ne pahayla kazanıldığını gösteren bir örnektir. Sarıkamış Meydan Muharebesi'nde tarihte örneği görülmeyen bir emre itaat yaşanmıştır. Askerler her zaman İleri doğru giderken yaşamlarını yitirmişlerdir. Göğüs göğüse mücadeleler vardır. Hiçbir zaman birçok yayında görüldüğü gibi öyle bir gecede tek kurşun atmadan şehit olan, donan zavallılar değildir bunlar. Göğüs göğüse savaşlar yapılmış, tepeler alınmış, Sarıkamış'a girilmiş ve Sarıkamış'ta bir gece kalınmıştır. Ama nedense bunlar bir gecede tek kurşun atmadan donan zavallılar olarak bize anlatılmıştır. Sarıkamış Dayanışma Grubu olarak bütün mücadelemiz, 'Onlar 90 bir kahramandı' diyorduk, ama bu savaştan dönen gazilerimiz de var onların torunları bize sitem etti. Onun sloganımızı değiştirdik ve diyoruz ki, 'Onlar 120 bin kahramandı' Ruhları şad olsun."

Belediye Başkanı Alibeyoğlu da yaptığı açıklamada, "Tarihini bilmeyen toplumlar ayakta kalamaz. Şehitler bizim şehitlerimizdir ve bu vatan için ölmüşlerdir. Hepimizin dedesi, babası, atası bu memleket için savaşmış, bu memleket için şehit olmuştur. O vatanı nasıl canı-kanı pahasına kazanıldığının kıymetini bilmek zorundayız. Hepimiz birlik ve beraberliğimizi kurarak bu ülkeye ve bu ülkenin değerlerine sahip çıkmak durumundayız. Bu anlamda bir kere daha tarihin tekerrür etmemesi için bu tür belgesellerin, bütün gençliğimiz tarafından, bütün insanlarımız tarafından bilinmesi gerektiğine inanıyorum. Bu inançla bir daha diyorum ki, dünyada acılar yaşanmasın, halklar arasında düşmanlıklar olmasın, kan dökülmesin. Dünyada barış olsun. Ülkeden ülkeye akan bir yol olsun. İnşallah bu savaşlar bir daha olmaz" diye konuştu.


Kaynak
İhlas Haber Ajansı, 26.12.2006