Zamanın TanığıYapım Tarihi : 2005
Süre : 00:35:00
Bölüm Sayısı : 16
Formatı : Belgesel, Renkli, Türkçe, Handycam, Dv

Yönetmen - Cemal Gülas

TRT’den ilgiyle izleyeceğiniz uzun soluklu bir belgesel... Her bölümde izleyicilerini farklı bir maceraya sürükleyecek olan “Zamanın Tanığı” TRT 2’de meraklılarıyla buluşuyor. “Zamanın Tanığı”, gezgin ve doğa fotoğrafçısı Cemal Gülas’ın gözünden, insana uzak, bakir alanların içinde sakladığı öyküleri yansıtıyor. Anadolu’nun bugününü ve bilinmeyen yerlerini fotoğraflarla kayıt altına alarak, görsel bir coğrafya envanteri oluşturmayı amaçlayan Cemal Gülas, çalışmalarını 1993 yılından beri sürdürüyor. Tüm bu çalışmaların bir tür kamera arkası olarak çekilen belgesel, 35’er dakikalık 16 bölümden oluşuyor. 08.03.2005 06:25 / TRT2

Kaynak
cemalgulas.com
Zamanın Tanığı - 2004 / 2005
TRT yeni yılda gezgin ve doğa fotoğrafçısı Cemal Gülas'ın gözünden insana uzak, bakir alanların içinde sakladığı öyküleri yansıtıyor. 35 dakikalık 16 bölümden oluşan belgesel, bir tür kamera arkası şeklinde çekiliyor.

Doğa ve Çevre Derneği , Doğa ve Çevre Dostu Ödülü. 2006

Kaynak
TRT Resmi Web Sitesi, 05.06.2006
TRT Radyo Televizyon Dergisi Sayı 188 Ocak 2005 Sayfa 17
Zamanın Tanığı

TRT’den ilgiyle izleyeceğiniz uzun soluklu bir belgesel...

Her bölümde izleyicilerini farklı bir maceraya sürükleyecek olan “Zamanın Tanığı” TRT 1’de meraklılarıyla buluşuyor.

“Zamanın Tanığı”, gezgin ve doğa fotoğrafçısı Cemal Gülas’ın gözünden, insana uzak, bakir alanların içinde sakladığı öyküleri yansıtıyor. Anadolu’nun bugününü ve bilinmeyen yerlerini fotoğraflarla kayıt altına alarak, görsel bir coğrafya envanteri oluşturmayı amaçlayan Cemal Gülas, çalışmalarını 1993 yılından beri sürdürüyor.

Bu çalışmaların bir tür kamera arkası olarak çekilen belgesel, 35’er dakikalık 16 bölümden oluşuyor.

Yayın
21.09.2005 22:15 / TRT1Zamanın TanığıYapım Tarihi - 2005
Süresi - 00:30:00
Bölüm Sayısı - 16
Yayın Tarihi - 03.01.2005

Yapımcı - İltek
Kurgu - Selcan ARGAN, Arlin ÇİÇEKÇİ
Seslendiren - Mazlum Kiper, Müşfik KENTER, Yıldız KENTER
Özgün Müzik - Volkan Konak, Mahmut TURAN, Harun TURAN

Doğa fotoğrafçısı ve gezgin Cemal Gülas’ın gözünden, insana uzak, bakir alanların içinde yaşanan öykülerin yansıtıldığı, Anadolu’nun bugününü ve bilinmeyen yönlerini anlatan, toplam on altı bölümden oluşan yapım. Gülas’ın 1993 yılından beri sürdürdüğü bu çalışmalar bir Kameraman - arkası niteliği taşımakta ve görsel şölen denebilecek bir coğrafyada belgelenmektedir.

1. Bölüm: “Leoparın Peşinde” Anadolu Leoparının resmini çekmeye çalışan Cemal Gülas’ın ormanda yaptığı araştırmaya, Karadeniz bölgesi kış ve ilkbaharında leoparı aramaya, Pakut, Amlakit Yaylaları ve Müsikli Ormanları görüntülerine ve leopar yani parsı gören kişilerle yapılan söyleşilere yer verilmektedir.

2. Bölüm: “Hemşin 1” Hemşin bölgesi ele alınmaktadır. Özellikle Karadenizliler tarafından yayla olarak kullanılan bölgenin konakları, konaklar yapılırken kullanılan malzemeler, bölge
ormanlarındaki kestane ağaçlarının kesilmediği için yok olmaya yüz tutmaları, Hemşin halk oyunları, yaylacılık, Kaçkar ve çevresi görüntüler eşliğinde anlatılmaktadır.

3. Bölüm: “Hemşin 2” Kaçkar Bölgesi ve Soğanlı Dağları, Doğu Karadeniz sıradağları ve coğrafi özellikleri ele alınmaktadır. Kaçkar doruğuna çıkış, Hemşin yaylaları, bu bölgedeki tarihi kalıntılar, bölgenin tarihi, mikroklima iklim özelliği, toprak yapısı hakkında bilgi ve kar altında Çamlıhemşin’e yolculuk ile Çat Köprüsü görüntülerine yer verilmektedir.

4. Bölüm: “Yerin Kulağı 1” Bölge yerlilerinin yerin kulağı dedikleri dolin yapısı mağaralar, kalkerler ve kalker oluşumları ele alınmaktadır. Adı Yerin Kulağı olan mağaraya inilmekte ve mağaranın oluşumu ile İsfendiyar, Küre Dağları, Cide, Şenpazar, Azdavay üçgenindeki vadi ile galeri içlerine iniş yapılmakta ve bu yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

5. Bölüm: “Yerin Kulağı 2” Kastamonu bölgesindeki ormanlar, buradaki yaşam, ormanların oluşumu, Sorgun Yaylası, Su batan denilen düdenler, Şehriban Çayı, Gelinkaybeden Düzü, bu bölgedeki bataklıklar, delikler ve mağaralar, Ilgar Tüneli, Kastamonu Perte Köyü’ndeki köylülerin ormanda oğul arama çalışmaları görüntüler eşliğinde incelenmekte ve anlatılmaktadır.

6. Bölüm: “Dağdaki Koridor” Saklıkent Kanyonu ele alınmaktadır. Kanyonun oluşumu, coğrafi konumu, coğrafi ve jeolojik özellikleri ile iklimi anlatılmaktadır. Saklıkent Yaylapalamut köyü ve buradaki sel oluşumları; Karaçay ve Karaçay takip edilerek Patara’ya kadar Süren kanyonda yolculuk ile incelenmekte ve bilgi verilmektedir. Patara Antik Kenti, Eşen Çayı ve ovası anlatılmaktadır.

7. Bölüm: “Kızılırmak 1” Sivas’ın Zara ilçesinden sonra ırmağın kaynağı olan Kızıldağ’dan Kızılırmak’ın Karadeniz’e olan yolculuğu ele alınmaktadır. Kızıldağ, İmranlı, İmranlı Barajı, Türkeşli köyü, Müslümabad, Demiryurt, Demirkent ve Tötürge Gölü, Bozkurt, Akçakoca, Ortaköy, Aşık Veysel’in köyü ve Aşık Veysel Müzesi incelenmekte ve adı geçen yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

8. Bölüm: “Kızılırmak 2” Bir önceki bölümde başlayan yolculuk devam etmektedir. Gölova (Tuzla), Mollahacı, Yamula Barajı, Emmiler, yol üzerindeki han ve kervansaraylar, Avanos, Göreme, Ürgüp, Ihlara Vadisi, Niğde Acıgöl, Gülşehir, İrfanlı Barajı, Kırıkkale Kalecik, Devres Çayı ve buradaki çeltik üretimi, Altınkaya Barajı, Bafra’dan deniz dökülen Kızılırmak ve 1350 kilometrelik yolculuğu incelenmekte ve geçilen yerler hakkında bilgi verilmektedir.

9. Bölüm: “Oltu Taşı” Oltu kasabası ele alınmaktadır. Oltu taşı, kullanıldığı yerler, siyah kehribar da denilen taşın Dutlu köylülerinin geçim kaynağı olduğu, köyde yaşam, Oltu Taşı’nın bölgeye ekonomik katkısı, işlenmesi, taşın ocaktan çıkarılması ve ocaklarda yaşam görüntülerle anlatılmaktadır.

10. Bölüm: “Bir Arının Trajedisi” Doğu Karadeniz Dağları eteklerindeki yağmur ormanlarındaki “Karayağız Kafkas Arıları” ele alınmaktadır. Bu ormanlardaki canlı türleri, Kafkas Arısının özellikleri ve doğada yaşam biçimi anlatılmakta, ormanlardaki kovanlar aranmaktadır. Bu bölge insanın yaşamında arının ve arıcılığın yeri, hava koşullarındaki değişiklikler ve bunun doğal yaşama etkisi, karakovanların açılması, balın oluşumu ve arının hikayesi görüntülenmektedir.

11. Bölüm: “Yüksek Topraklar 1” Doğu Anadolu, Muş Ovası Çukurbağ köyü ve Muş Ovasının oluşumu, çevresindeki volkanik doğal sıcak su gölleri ve kullanımı, bu bölgedeki Çetin doğa
koşullarında yaşam, Afgan göçüyle buraya gelen ve yerleşen Kırgızların köyü olan Ulupamir köyü, Ahlat, Tatvan, Van Gölü, Sarı Kümbet ve Nemrut Krater Gölü görüntülenmekte ve haklarında bilgi verilmektedir.

12. Bölüm: “Yüksek Topraklar 2” Van Gölü ve çevresi, jeolojik oluşumu, Akdamar Adası ve buradaki kilise, Göldeki İnci Kefali avcılığı, Edremit Körfezi, Arı Dağı ve çevresindeki bazalt kütleleri ve mağaraları, Kozat Yaylası, Tuzluca köyü ve buradaki doğal oluşumlar incelenmektedir.

13. Bölüm: “Yüksek Topraklar 3” Doğu Anadolu’da ekonomik planlama olmaması, hizmetlerin tamamen devletten beklenmesi ve bölgenin olanaklarının çok altında gelişim göstermesi ve göç olgusuna vurgu yapılmaktadır. Ağrı Dağı ve çevresinin volkanik yapısı, civar köylerin geçim kaynakları, Kars, Ardahan Platosu, Ani Harabeleri, Çıldır Lavseti Gölü ve özellikle göldeki donmuş göl balıkçılığı izlenmektedir.

14. Bölüm: “Bulutların Ülkesi” Fırtına Vadisi, Verçenik Doruğu’na tırmanma, Fırtına Havzası sisleri, Verçenik Piramidi, Erevit Deresi, Paluvat Deresi, Kızılçağ Doruğu, Karunç Yaylası, Kaçkar Doruğu, Samistal Yaylası gezilmekte ve haklarında bilgi verilmektedir.

15. Bölüm: “Şelaleler Vadisi” Amlakit Yaylası ve ziyaretçileri, bu bölgede bulutların oluşturduğu mikro klima iklim ve sonuçları, yayla şenlikleri, Palovit deresi, Zilkale, Musikli Ormanları, Koç Kabanı Şelalesi, Elevit Deresi, Musikli Şelalesi, Derin Vadi, Tatardağı ve Çat köyü hakkında bilgi verilmektedir.

16. Bölüm: “Anadolu’da Kadın Olmak” Büyük şehirlerde doğup büyüyen kadınlar ve Anadolu kadınları karşılaştırmalı olarak ele alınmaktadır. Anadolu bölgesinde yapılan çekimlerle bu bölgedeki kadınların eğitim sorunu, çilesi, taşradaki kadının maddi üretim zincirine ve toplumsal işleyişe katkısı anlatılmaktadır. Toplumsal işleyişte kadının katkısının çok ancak verilen değerin az olduğuna değinilmektedir.
Zamanın TanığıYapım Tarihi - 2005
Süresi - 00:30:00
Bölüm Sayısı - 68
Yayın Tarihi - 14.09.2005

Yapımcı - CG Coğrafi Geziler, Turizm Sanat Yapım
Kurgu - Selcan ARGAN, Arlin ÇİÇEKCİ
Seslendiren - Müşfik KENTER, Mehmet Sümer
Özgün Müzik - Volkan Konak, Mahmut TURAN, Harun TURAN, Müziko Tek

Gezgin ve doğa fotoğrafçısı Cemal Gülas’ın gözünden, insana uzak, bakir alanların içinde yaşanan öykülerin yansıtıldığı, Anadolu’nun bugününü ve bilinmeyen yönlerini anlatan ve altmış sekiz bölümden oluşan yapım. Görsel bir coğrafya şöleni oluşturan, çalışmalarını 1993 yılından beri sürdüren Gülas bu programla Anadolu’nun özellikle volkanik yapısını takip etmektedir.

1. Bölüm: Rize İkizdere Çağıran Kaya Yaylası’na şelalelerden geçerek çıkış yapılmakta, volkanik arazilerin tipik özellikleri gözlemlenmekte ve hakkında bilgi verilmektedir. Aslında volkanik bir bölge olmayan bu bölgede Doğu Karadeniz sıradağları, özellikleri ve bu dağların jeolojik oluşumları anlatılmaktadır.

2. Bölüm: Çağıran Kaya’daki Oksidyen tarlası ve Trabzon yaylaları, Çoruh Vadisi ve çevresi ile bu bölgenin özellikleri hakkında bilgi verilmektedir.

3. Bölüm: Çoruh Vadisi, coğrafi yapısı ve yerleşimi ile ele alınmaktadır. Volkanların izini sürerken uğranılan Demirkent köyü gezilmekte, buradaki cami, soğuk hava depoları, Yıldız Kaya köyü doğal güzellikleri ve coğrafi yapısı, yerleşimi, Dutlu köyü dut toplama ve pekmez yapımı, bu bölgedeki yaylalar, Şeytankale, Çıldır Akbaba Dağı, volkanik set gölü olan Çıldır Gölü, Tuzluca ve buradaki tuz mağaraları hakkında bilgi verilmektedir.

4. Bölüm: Volkanik bir dağ olan Ağrı Dağı, coğrafi özellikleri, jeolojik yapısı ve buzulları, Cehennem ve Öküz Deresi buzul takkeleri, buradaki mağaralar ve içindeki buzul yapı, Sarısu Deresi, Ağrı Dağı eteklerindeki yerleşim ve bu bölgenin geçim kaynakları hakkında bilgi verilmektedir. Ayrıca Bendi Mahi ve Muradiye şelaleleri, çayın takibi ile Van Gölü adaları, Ahlat ve Ahlat mezartaşları, Nemrut ve Nemrut’ta bulunan krater gölleri görüntülenmekte ve buradaki yapılar hakkında bilgi verilmektedir.

5. Bölüm: Anadolu’daki volkanlar ve faydalanma biçimleri, sıcak su kaplıcaları, Diyarbakır yakınlarındaki Karacadağ Volkanı, Bitlis Yumurtatepe travertenleri, Kahta Çayı Cendere Köprüsü, Nemrut Dağı ve heykelleri, Nemrut Açık Hava Müzesi ve kalıntılar hakkında bilgi verilmektedir.

6. Bölüm: Erciyes bölgesindeki Hitit izleri, Erciyes Dağı, Develi kasabası, Develi Kalesi, Yahyalı, Selçuklu mezarları, Kaya mezarları, Gümüşören Sultansazlığı, Kaya mezarları, yeraltı şehri özelikleri Jeolojik oluşumlar, tarih öncesi kalıntılar, göçerlerin yaylalardan sahildeki kışlıklarına dönüşü aktarılmaktadır.

7. Bölüm: Kayseri Erciyes ve Kapadokya arasındaki yeraltı şehri ve oluşumu, Bakırdağı dibinde Yukarı Künye köyündeki Perili Mağara ve diğer mağaralar, Kızılırmak’ın çevrelediği 288 km’lik volkanik yapı, Kapadokya bölgesi ve Peribacalarının oluşumu hakkında bilgi verilmektedir.

8. Bölüm: Kastamonu dağ köyleri ve Batı Karadeniz bölgesi izlenimleri aktarılmaktadır. Kastamonu Kerte ilçesi Kayalı Mahallesi’nde yaşayan Halime Ana’ya konuk olunmakta, bu bölgedeki kış hazırlıkları ve insanların yaşamı anlatılmaktadır.

9. Bölüm: Küre Dağları ve jeolojik oluşumu, buradaki kanyon, çevresindeki yerleşim, coğrafi yapı, bitki örtüsü, mağara ve ekolojik tarım için bölgede bulunanlara ait izlenimler yer almaktadır.

10. Bölüm: Hasandağı, Konya Karapınar ilçesi, Hasandağı Meke Gölü, Kızılırmak ve Orta Anadolu, Cihanbeyli havzası, Batı Toroslar, Kapuzbaşı şelaleleri ve yayla göçerleri anlatılmaktadır.


11. Bölüm: Hasandağı Yuva kasabası, Karaören Helvadere’nin jeolojik oluşumu, volkan tüfleri, doğal oluşumları, aşınmaları, Yukarı Dikmen Köyü Harabeleri, köydeki volkanik toprak yapısı aktarılmaktadır.

12. Bölüm: Tuz Gölü’nün batısı Cihanbeyli Havzası, Obruk Platosu, Beyşehir yolu üzerindeki han ve kervansaraylar, Eşrefoğlu Camii, Beyşehir Gölü jeolojik özellikleri ve çömlekçilik, Çamlık Köyü karbonatlı kireç taşlarından oluşmuş mağaraları, Eber Gölü, Akşehir Gölü ve Sultandağı yeraltı suları, Afyon ve çevresi anlatılmaktadır.

13. Bölüm: Akdağların oluşumu ve yapısı, buradaki tarihi kalıntılar, Patara’nın tarihi ve mağaraları, antik Likya şehri Kilos, Arsaköy ve buradaki Girmeler Mağarası incelemeleri yer almaktadır.

14. Bölüm: “Bir Kare Fotoğraf İçin” Kuzey Kutbu seyahati ve fotoğrafın Cemal Gülas için önemi ele alınmaktadır. Programda; Gülas’ın dostları Nuri Bilge Ceylan, Nasuh MAHRUKİ, Dr. Mehmet TEKİNEL, İshak ALATON, Ercan YAZGAN ve Melih Aşık Cemal Gülas hakkında görüşlerini aktarmaktadır.

15. Bölüm: Ermenek Ilısu Şelalesi’nin yanında bir zamanlar yerleşim yeri olduğunu gösteren bulgular, Delikli Dağı, Alanya Yarımadası, Alanya Kalesi, Gezende Barajı, Ermenek Ilısu Şelalesi ve buradaki mağaralar ele alınmaktadır.

16. Bölüm: Batı Toroslardaki Akdağ ve çevresinde yer alan yeraltı kentleri ve Akdeniz’in görünmeyen özellikleri işlenmektedir. Babadağ’ın havadan çekimleri, Bozburun tepesi ve Yıldırım düşen ağaçların görüntüleri, Likya bölgesi, Beydağları, Olimpos Antik Kenti, Çıralı ve buradaki diğer mağaralara ait bilgilere yer verilmektedir.

17. Bölüm: “Karanlık içi (Eşen)” 1995 yılında yapılan ziyaret sonrası bu bölgede 11 yıl sonra meydana gelen değişiklikler ve daha önce fark edilmeyen bir Manastır harabesi incelenmektedir. Eşen Çayı’nın öyküsü, Eşen Ovası, çevresi ve buradaki mağaralar ele alınmaktadır.

18. Bölüm: “Eşen (Patara)” Saklıkent’ten çıkıp Patara’da denize ulaşan Eşen Çayı ve bu çayın geçtiği bölgenin havadan çekimleri, çayın geçtiği kanyon içinde çay takip edilmekte ve buradaki antik kentler anlatılmaktadır.

19. Bölüm: “Bir Başka Bodrum” Eğlence ve gece hayatıyla gündemde olan Bodrum’un bir başka yüzünün de var olduğu konu edilmektedir. Taş ve beyaz betonlarla Bodrum’un çehresini değiştirmesi, asırlık zeytin ağaçları, kuyuları, kümbetleri, dağ köyleri, yel değirmenleri, Mindos Antik Kenti, Türkbükü, Akdeniz Foku, Yalıkavak, İnceburun Kaya mezarları, kalesi ve müzesi ile bir başka Bodrum anlatılmaktadır.

20. Bölüm: “Bir Başka Bodrum Kara Ada” Bodrum’a 4 km mesafedeki Kara Ada’da bulunan çamurların güzellik iksiri kabul edildiği, kaplıca ve bu kaplıca sularının süzülüp geldiği insan gözünden uzak çatlaklara ve mağara dalışlarına yer verilmektedir.

21. Bölüm: “Bulutların Limanı” Köyceğiz Çöküntü Gölü ve çevresi, zengin doğası ve dalyan balıkçılığı anlatılmaktadır.

22. Bölüm: “Sarıkamış” 23.300 kişinin yaşadığı Sarıkamış ve Sarıkamış’ı vatan topraklarına katmak için geçmişte 60.000 kişinin beyaz ölüme teslim olması, Allahuekber Dağları ve Sarıkamış’ın doğası, yüzyıllara rağmen değişmeyen ve gelişmeyen bu bölge anlatılmakta, halkı ile yapılan söyleşilere, yöre düğününe ve cirit oyununa yer verilmektedir.

23. Bölüm: “Orta Fırat” Anadolu’nun gerdanlıkları denebilecek Orta Fırat Havzası, Kemaliye Taş Yol ve Erzincan’ın kış yalnızlığının lirik öyküsü ve bu bölgedeki yeryüzünün oluşumu anlatılmaktadır. Programda Tandır Gediği Kırığı, Tortum Gölü, Kemaliye Taş Yol (Tünel), Fırat Nehri, Eğin, Girlevik Şelalesi ile Altıntepe Eski Su Kaplıcası’na da yer verilmektedir.

24. Bölüm: “Kaçkara Çıkmak” 3937 metre doruğu ile Doğu Karadeniz’in en yüksek tepesi ve dünyada korunması gereken tabiat varlıkları arasında yer alan Kaçkar’ın öyküsü, Ardeşen ilçesi, Hemşin ve tarihi anlatılmaktadır.

25. Bölüm: “Zonguldak Mağara” Zonguldak’taki mağaralar ve oluşumları anlatılmaktadır.

26. Bölüm: “Batı Karadeniz Kapıdağ Ormanı” Adapazarı ve Düzce’ye paralel giden Kapıdağ ormanları ve yaylaları, Sakarya ve Düzce’nin jeolojik oluşumu ve coğrafi yapısı hakkında bilgi verilmektedir.

27. Bölüm: “Ağır Ağır Ağrı Dağı” Ağrı’nın coğrafi konumu, geçim kaynakları, yaylaları, turistik potensiyeli, spor amaçlı dağ tırmanışları, Dağcılık Federasyonu hizmetleri, Gündoğan köyü, Haydar Dağı hakkında bilgi verilmekte ve Ağrı Dağı’na tırmanış görüntülenmektedir.

28. Bölüm: “Kazan Kaya Vadisi” Çorum’a 58 km, Yozgat’a 85 km mesafede, 7650 metre uzunluğundaki doğal sit ve koruma altına alınmış bölge olan Kazan Kaya Vadisi, doğal oluşumu ve tarihi dokusu ile anlatılmaktadır.

29. Bölüm: “Çamurdan Çömleğe” Sakarya Nehri orta havzası Porsuk yanındaki aynı zamanda Yunus Emre’nin köyü olarak da bilinen Sarıköy, Anadolu’nun su zenginliği, Sakarya Nehri ve killi yapısı, çömlek yapımı, pişmiş toprağın öyküsü ve tarihçesi, Sakarya Nehri üzerindeki barajlar, nehir ve çevresi anlatılmaktadır.

30. Bölüm: “Alabalığın Peşinde 1” Cemal Gülas’ın Fırtına Vadisi’nde alabalıklarla ilgili çalışması ele alınmaktadır. Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Fırtına Vadisi’ndeki seller ve diğer sebeplerle yok olmaya yüz tutmuş alabalık neslinin sürdürülmesi için yapılan çalışmalar, üretildikten ve sel sonra derelere bırakılma çalışmaları ve alabalık rezervinin kontrolü konuları işlenmektedir.

31. Bölüm: “Alabalığın Peşinde 2” Fırtına Havzası’’nın Palovit gibi çılgın derelerinde alabalıkların serüveni izlenmeye devam edilmektedir. Palovit Deresi yan kolları ve şelaleleri, derenin içine balık bırakılma işlemi ile bırakılan balıkların Dere boyunca izlediği yolun izi sürülmektedir.

32. Bölüm: “Köşedeki Köy Camili” Maçahel (Camili Köy) ele alınmaktadır. Macahel bölgesinin coğrafi konumu, tarihi, Ruslarla bağlantısı, oluşturulan köyler, yaylaları, tarihi kalıntıları, doğal güzellikleri ve dereleri anlatılmaktadır.

33. Bölüm: “Bataklıkta Buluşma” Göller Bölgesi’nin jeolojik oluşumu, Dinar, Karamık kasabası, önceden göl olan ve saz kesimi bitince bataklık olan Karamık Bataklığı ve oluşumu, tanımlanmamış tarihi eserler, yaylacılık, birinci derece sit alanı olarak ilan edilmiş bölgenin durumu, bataklıkta balıkçılık, bölgenin yaşam koşulları ve geçim kaynakları işlenmektedir.

34. Bölüm: “Yeraltında Bir Dünya” Göreme, Avanos bölgesi, Kapadokya’nın oluşumu anlatılmaktadır. Erciyes Dağı, Hasandağı’nın jeolojik oluşumları, buradaki mağaralar, mağaralarda yeraltında bulunan kiliseler, kiliselerdeki freskler, resimler, yeraltında mağaralardaki geçmiş zamandaki yaşam ve buraların kullanılması hakkında bilgi verilmektedir.

35. Bölüm: “Yabanları Beklerken” Dünyada nesli giderek yol olan Çengel boyunlu dağ keçileri ele alınmaktadır. Bu hayvanların resimlerinin çekilebilmesi için “Zamanın Tanığının” sürdüğü çaba görüntülenmektedir.

36. Bölüm: “Kuzey Yıldızı” Anadolu’nun en kuzey ucu; kuzey yıldızı Sinop ele alınmaktadır. Sinop Surları, İçkale adı verilen bugün Müze olarak kullanılan Ünlü Sinop Cezaevi, Sinop Kalesi, şehrin tarihi, geçim kaynakları, tarım ve hayvancılık, köylülerin ve balıkçıların günlük yaşamlarından görüntüler, Sarıkum Kıyısı (Milli Park), Subasan ormanları, dev boynuzlu geyikler, İnceburun kayalıkları ve Tatlıca şelaleleri hakkında bilgi verilmektedir.

37. Bölüm: “Ilgar İni” Kastamonu Pınarbaşı Kerte Köyü Kayalı Mahallesi’nde yaşayan Hali Ana ile yöre hakkında yapılan söyleşi, Sorgun Yaylası ve dünyanın dördüncü büyük mağarası sayılan Ilgar İni ele alınmaktadır. Mağaranın jeolojik oluşumu, buradaki tarih öncesi ve sonrası yerleşimler, kiliseler, mezarlar, M.Ö. 2000 yıllarına kadar uzanan izler, sarkıt ve dikitler ile burada doğanın tahrip edilmesi konusunda bilgi verilmektedir.

38. Bölüm: “Yeşilırmak 1 Kelkit Çayı” Yeşilbük kasabası, Tepesi Delik Çöküntü Alanı ve buradaki mağara, Gümüşhane Siren İlçesi Tamara Şelalesi, Seydibaba köyü ve terk edilmiş değirmenleri, Aluçra ilçesi, Şebinkarahisar, Kılıçkaya Barajı, Reşadiye ve travertenleri, Yeşilırmak Çayı’nın başlangıç noktası olan Kösedağ’dan çıkan Tozanlı Çayı ve Yeşilırmak balıkçılığı ele alınmaktadır.

39. Bölüm: “Yeşilırmak 2” Almus Barajı, Amasya, Çekerek Irmağı, Göynücek dağ köyü, Davutevi, Ardıçpınarı köyü, Amasya anıtmezarları ve Amasya şehrinin tarihi, Harşena Kalesi, Kızlarsarayı Kaya Mezarları, Taşova, Canik Dağlarından Karadeniz’e ulaşan ırmak güzergahı, Civa Burnu ve Çarşamba hakkında bilgi verilmekte, Yeşilırmak’ın Çarşamba’ya kadar yolculuğu takip edilmektedir.

40. Bölüm: “Şehribanda Sonbahar” Küre Dağları Şehriban bölgesi incelenmektedir. Ormanda sonbahar izlenimleri, buradaki canlı türleri ve tür kaybı, Şehriban Çayı, Şehriban Kanyonu, ormandan mantar ve meyve toplama, pekmez yapımı, kanyonun bitki florası, Devrekhani Çayı, vadisi ve ormanları, Varla Kanyonu, Ayi Gölü Ormanları ve Orman işçiliğinin bölge halkının hayatındaki yeri ve Orman köylülerinin kış aylarındaki faaliyetleri hakkında bilgi verilmektedir.

41. Bölüm: “Anadolu’da Çocuk Olmak” Çıradan lazere geçişi, çocuklarımıza bu hızlı gelişimi öğretmek kavramı ele alınmaktadır. Anadolu’da çocuklarımıza coğrafi bilgiyi ne kadar öğrettiğimiz sorgulanmaktadır. Zamana tanıklık eden geziler boyunca gidilen yerlerde çekilmiş çocuk ve çocuk yaşamı görüntüleri ile Anadolu’daki ve büyük şehirlerdeki çocukların durumu eleştirel olarak kıyaslanmaktadır.

42. Bölüm: “Karanlığın Haritası” Işığın olmadığı yer mağaralar, mutlak karanlık ve yarasalar, Zonguldak Gökgöl Mağarası’nın ziyarete kapalı uç noktaları incelenmektedir. Mağaranın jeolojik oluşumu, insanı dehşete düşüren kimyasal ve doğal oluşumlar hakkında bilgi verilmektedir.

43. Bölüm: “Gitmek İstemeyen Nehir Büyük Menderes 1” Büyük Menderes Nehri çöküntü havzası ele alınmaktadır. 200 km yol katetmek yerine 584 km dolanarak yol alan nehrin, Afyon Dinar’dan yola çıkışı ve takip ettiği yol, Dinar, Hierapolis Antik Kenti, Pamukkale Travertenleri, Çine Çayı ve Karina Gölü hakkında bilgi verilmektedir. Bu bölümde ayrıca nehrin kirliliği, zeytincilik ve zeytin işleme fabrikaları hakkında bilgi de verilmektedir.

44. Bölüm: “Beyaz Karanlık” Efsanelere konu olan taş heykelleri bulabilmek için hikayenin geçtiği yer olan Çamlıhemşin Çat köyüne bağlı mezrada bulunan taş heykeller aranmaktadır. Orman içinde Koç şeklindeki taş heykeller ve mezar taşları araştırılmakta, Çamlıhemşin Mollareis köyündeki ev kapılarında yer alan Koç figürlü işlemeler ile Boğaziçi köyünde kış aylarında kalanların günlük yaşamları hakkında bilgi verilmektedir. Ayrıca Derin Göl’e dalış, Ayder Yaylası Kavrun Vadisi’nden, Soristal ve Pokut Yaylası’na yolculuk da görüntülenmektedir.

45. Bölüm: “Gitmek İstemeyen Nehir Büyük Menderes 2” Büyük Menderes Nehri’nin aktığı yerlerdeki kirlilik ve nedenleri araştırılmaktadır. Heraklia kenti çevresindeki su bentleri, Kaya mezarları, Bafa Gölü, Kapıköy köyü, Beşparmak Dağları, buradaki tarihi kent kalıntıları ve neolitik dönem izleri incelenmektedir. Ayrıca Apollo Tapınağı ve bu Havza etrafındaki tarihi kentlerin tarihçesi hakkında bilgi verilmektedir.

46. Bölüm: “Harran’da Şuayip Şehri” Tüm peygamberlerin bu topraklardan çıkışından hareket ederek Şuayip şehri ele alınmaktadır. Harran Ovası’nın jeolojik oluşumu, coğrafi yapısı, bu bölgedeki mağaralar, halen devam eden yaşamlar, kervansaray kalıntıları, şehirdeki yer altı oyuğu, Şuayip Peygamber’in mağarası, bu şehir etrafında kurulmuş yeni yerleşimler ve Özkent hakkında bilgi verilmektedir.

47. Bölüm: “Hatay’dan İskenderun’a” Asi Nehri, Arsus çayı, Samandağ, Titus Tüneli, İç Liman ve İskenderun ele alınmaktadır. Samandağ ilçesindeki sazlıklardan çıkarılarak yapılan kamışlardan ney yapımı, kalamar avcılığı, misina ve torba ile karadan balık avlama, humus yemeği ve bölgenin tarihi hakkında bilgi verilmektedir.

48. Bölüm: “Namrun” Çamlıyayla ilçesi, Namrun adı ile anılan Mersin, Tarsus’un tarihçesi, yaylaları, yörükler ve yaşantıları ve bölgenin bitki örtüsü ele alınmaktadır.

49. Bölüm: “Maçka’dan Soğuk Yaylalara” Altındere Vadisi’ndeki manastırlar ve kiliseler, Sümela Manastırı, Haldizen Dağları, deresi ve vadisi, Uzungöl, Yaylaönü köyü, Taşkıran köyü gezilmekte ve bu bölgeler hakkında bilgi verilmektedir. Ayrıca Orman köylülerinin durumu ve dağlardaki Yamaç köylerinde kış aylarında yaşam anlatılmaktadır.

50. Bölüm: “Sason Kanyonu” Orta Torosların havadan izlenmesi yapılmakta ve kanyon boyunca, jeolojik oluşum, coğrafi yapı, tarihsel süreç hakkında bilgi verilmektedir. Taşeli Platosu, Toros Dağları, Çömelek köyü, Alahan Manastırı izlenimleri aktarılmakta, kanyon duvarlarındaki oyuklar ve buralarda yaşama tanıklık edilmektedir.

51. Bölüm: “Aladağlar” Aladağlar ele alınmaktadır. Torosların kapladığı alan ve oluşumu, Demirkazık Doruğu, Torosların en yüksek dağlarından Aladağlar, bölgenin jeomorfolojik yapısı, iklimi, arazi aşınmaları, şelaleleri, Aladağ Milli Parkı, Talas ve tarihi, geçim kaynakları ve Talas yeraltı kenti hakkında bilgi verilmektedir.

52. Bölüm: “Yenice Ormanları” Yenice ormanlarına kamp kuran ekibin, insandan uzak bölgedeki Orman ile ilgili incelemeleri ele alınmaktadır. 75.000 hektarlık alanı kaplayan Yenice Ormanları, Karaağaç, Yürecik çevresi tanıtılmakta, eko sistemi ve coğrafi özellikleri hakkında bilgi verilmektedir.

53. Bölüm: “Dağların Avucundaki Kent” Bayburt ele alınmaktadır. Şehrin tarihçesi, coğrafyası, yeryüzü şekilleri, Bayburt Kalesi, Aydıntepe ilçesi yeraltı kenti, Çoruh Nehri, yaylaları, geçim kaynakları hakkında bilgi verilmektedir.

54. Bölüm: “Yeraltında Seraplar” Batı Trakya Yıldız Dağları, Istranca Dağları ve bölgenin yapısı incelenmektedir. Sarpdere köyü Dublisa Mağarası, Sulumağara, Kurumağara, odun kömürü ocakları, Demirköy fetih dönemi dökümhaneleri, Subasan Ormanları, oluşumları, Orman yapısı, bölgenin sahil yapısı ve göl soğanı bitkisi hakkında bilgi verilmektedir.

55. Bölüm: “Akdağ’ın Ak Bağrındaki Sırlar” Baharla birlikte filizlenen Anadolu orkidelerinin kayıt altına alınması ile Akdağ macerası konu edilmektedir. Buzul gölleri, Akdağ’ın doğusundan batısına yolculuk, yaylaları, yaylalarda yaşam, yörükler, bölgenin karstik yapısı hakkında bilgi verilmektedir.

56. Bölüm: “Çalgan’da Çalkalanan Düşler” Giresun Gümüşhane arasında yer alan Tepesidelik Mağarası’nda keşif gezisi anlatılmaktadır. Gümüşhane Yeşilbük’teki İnderesi Tepesidelik Mağarası Gölü’ne iniş ile dünyanın tatlısu ve yer altı kaynaklarının oluşumu hakkında bilgi verilmektedir.

57. Bölüm: “Fırtınanın Gözleri 1” Fırtına Havzası, deresi, yaylaları, dorukları, havzanın dört mevsimi, Zil Kalesi, Pokut yaylasından hareketle boz ayıların takibi yapılmakta ve arıcılık konusu işlenmektedir. Boz ayıların neslinin tükenmeye yüz tutmasının doğal flora açısından zararları, havzanın fırtınaları, bölgenin koruma altına alınmasının gerekliliği ve bölgenin iklimi hakkında bilgi verilmektedir.

58. Bölüm: “Fırtına’nın Gözleri 2” 3000 metre üzerindeki doruklar ve yaylalardaki yolculuk işlenmektedir. Bölge insanı, yayla kültürü ve yaşamları, bölgenin jeolojik oluşumu, vadideki yaylalar ve kullanılma sıklıkları, vadinin turizm potansiyeli, Özgün yayla evleri ve bu evlerin korunması hakkında bilgi verilmektedir.

59. Bölüm: “Sessiz Çığlık (İmerhev)” Şavşat sınırları içindeki İmerhev Deresi ve İmerhev Vadisi ele alınmaktadır. Vadi boyunca yer alan Gürcü köyleri, insanları, doğal hazine olarak bölgenin önemi, düğünleri, yaylacılık, tarım ve hayvancılık geleneği, ahşap evleri, Meydancık (İmerhev), Maden, Taşköprü ve Mısırlı yaylaları hakkında bilgi verilmektedir.

60. Bölüm: “Dedegöl Dağları Kubad Abad” Göller Bölgesi’nde doğal sit alanı olan Dedegöl Dağları anlatılmaktadır. Beyşehir Gölü’nü besleyen su kaynakları, bölgenin su potansiyeli, Beyşehir Gölü, çevresi ve su kaynakları, Pınar Gözü Mağarası, buradaki su taşıma sistemi, Anadolu Selçuklu Devleti dönemi sivil mimari yapısı Kubad Abad Sarayı ve kazı çalışmaları hakkında bilgi verilmektedir. Programda ayrıca kazı çalışmaları ile ilgili olarak Prof. Dr. Rüçhan Arık ile yapılan röportaja da yer verilmektedir.

61. Bölüm: “Dedegöl Dağları 2” Bir önceki bölümün devamı olan bu bölümde; Göller Bölgesi’nde bulunan Atyatağı Tepesi, asırlık çam ağaçları, bölgenin bitki örtüsü, kelebek türleri, yörükler ve Yörük yaşamı, Karagöl’e yolculuk, Karagöl ve çevresinin jeolojik oluşumu ve yapısı ele alınmaktadır.

62. Bölüm: “Taşeli Platosu” Tektonik bir göl olan Acıgöl ve çevresinin kuraklıktan etkilenmesi, Meke Tuzlası Gölü’nün durumu ve olumsuz koşullardan nasıl etkilendiği, Karacadağ Volkanı, Karapınar Ovası, diğer göller, bölgenin jeolojik yapısı ve oluşumu, Taşeli Platosu hayvancılığı, göçer obaları, şelalelerdeki kirlilik, Yerköprü Şelalesi ve Yüylük Dağı hakkında bilgi verilmektedir.

63. Bölüm: “Cehennem Dere” Toros Dağları’nda bulunan Cehennem Dere Vadisi ele alınmaktadır. Kadıncık Vadisi, 1000 yıllık Ardıç ağaçları, Sebir Köprüsü’ne yolculuk, bölgedeki platolar, ovalar, buradaki yaşam anlatılmakta ve bölgenin jeolojik oluşumu hakkında bilgi verilmektedir.

64. Bölüm: “Çamurdan Çeltiğe” Kaynağından deniz döküldüğü yere kadar geçtiği topraklara hayat veren Kızılırmak ve çevresinde yapılan çeltik tarımı ele alınmaktadır. Çeltik için toprağının hazırlanması, tohumlarının atılması ve dört ay Süren yetişme süreci, toplanması ve hasadı Mayıs ayından Eylül ayına kadar geçen süre ayrıntılı olarak gösterilmektedir. Çeltik tarımı, tarım için gerekli iklim şartları ve suyun önemi, çeltik tarımının tarihçesi ve yetiştirildiği yerler, ülkemiz toprakları ve yöre insanının hayatındaki yerine, pirincin elde edilmesi hakkında bilgilere ve üreticilerle yapılan röportajlara yer verilmektedir.

65. Bölüm: “Erzurum Yaylaları” Erzurum platoları, dağları, ovaları, bunların jeolojik oluşumları ve coğrafi yapısı ele alınmaktadır. Mescid Dağları, Allahuekber Dağları, Palandöken Dağları, Aras Nehri ve geçtiği vadi, Narman Peribacaları, Çukurçeşme köyü tanıtılmakta ve buradaki köyler, yerleşimler, su kaynakları ve yaşam biçimleri hakkında bilgi verilmektedir.

66. Bölüm: “Bir Ayıya Annelik” Bulunan bir boz ayı yavrusu ile geçen süreç anlatılmaktadır. İnden çıkan annesi avcılar tarafından vurulan yavru ayının Rize Orman Müdürlüğüne teslim edilmesi, “Zamanın Tanığı Ekibi” ve Cemal Gülas’la büyüme serüveni, doğadan alınan vahşi hayyan yavrularının bakımları, Datvi adı verilen bu yavrunun büyüme sürecinde yaşananlar görüntülerle aktarılmaktadır. Boz ayılar ve yaşamları hakkında ayrıntılı bilgi verilmekte, doğal ortamlarından koparılıp hayvanat bahçelerine götürülen hayvanların durumu irdelenmektedir.

67. Bölüm: “Sislerle Buluşma (Yalnızçam)” Yalnızçam Sıradağları ele alınmaktadır. Dağların coğrafi özellikleri, dağlara ve dağ yamaçlarına serpiştirilmiş köyler ve buradaki yaşam, bölgenin bitki örtüsü, iklimi, geçim kaynakları, Çoruh Nehri ve yapılan nehir sporu, Cehennem Dere Kanyonu, Aydınlık köyünde kış hazırlıkları hakkında bilgi verilmektedir.

68. Bölüm: “Yaralı Göz” Türkeli Çatalzeytin arası Küre Dağları’nın en yüksek noktası 2019 metre yükseklikteki Yaralı Göz adı verilen tepe ve çevresi ele alınmaktadır. Çiçek Yaylası’ndan Yaralı Göz Tepesi’ne yolculuk yapılmakta, Alaban Çamlığı, Beyler Barajı ve Göleti mesire yerleri tanıtılmakta, bölge ile kulaktan kulağa aktarılan hikayeler ve mitler anlatılmaktadır. Bölgenin coğrafi yapısı, derin vadileri, sarp kayaları, buradaki Orman köylüleri ve yaşamları, tarihi inziva evleri, şapel ve kiliseler, buluntular, doğal ve tarihi yapılar, Orman köylülerinin geçim kaynağı olan Orman işçiliği, mantar toplayıcılığı geleneğini hala sürdüren köylülerin kış hazırlıkları hakkında bilgi verilmektedir. Programda bölgedeki tarihi bulgulara ilgi gösterilmediği ve sistemli bir araştırmanın yapılmadığı da işlenmektedir.Kaynak
Geçmişten Geleceğe Belgeler... Bilgiler... 1968/2008
TRT Arşiv Dairesi Başkanlığı, N. Beyhan Karadağ