Sydra BelgeseliYapım Tarihi : 2005
Süre : 00:22:00
Formatı : Belgesel, Renkli, Türkçe

Yönetmen - Celal REMO
Yapımcı - Uludağ Yapım
KARGICAKTA SAKLI BİR KENT SYEDRA
Syerda, Alanya’nın 20 km doğusunda Kargıcak’la, Seki ve Demirtaş sınırları içinde denizden 400 metre yükseklikteki Asar tepenin üst ve güney eteklerinde denize kadar uzanan, bu bölgenin en yüksek antik çağ kentlerinden biridir. Antikçağlarda Syerda zaman zaman Pamphilia zaman zaman İzaura çoğunlukla da Kilikien kentleri arasında gösterilir. MS 314 ve 324 yılları arasında eyalet listelerinde Syedra İzaura kentler arasında gösterilse de günümüz bilim adamlarınca dağınık Kilikien kentleri arasında sayılmaktadır. Kent tarihi ile ilgili en erken buluntular MÖ 4 yy. ait seramik parçalarıdır. Bu da Syedra’nın Side, Perge, Aspendos gibi Anadolu’nun en eski büyük kentlerinden biri olduğunu göstermektedir.

Sydra Belgeseli tamam...

Kargıcak Belediye Başkanı Mukadder Işık’ın yönetmen Celal Remo’ya çektirdiği Kargıcakta bulunan antik SYDRA kentini anlatan belgesel geçtiğimiz hafta sonu Alanya Ticaret Odası toplantı salonunda düzenlenen gala gecesiyle izleyicilerle buluştu. Sydra belgeseli Kültür Bakanlığından da onay aldı. Belgesel yurtdışında 15 ülkede gösterime girecek.

Kaynak
AA


The Hidden City of Syedra at Kargicak (22-08-2005)
This documentary film, directed by local man Celal Remo for the Uludag Film Company and sponsored by Kargicak Town Council, will be shown at National and International Documentary Film Festivals.

On 15 April 2005, at the Alanya Chamber of Commerce private presentation gala this film was well received and was expected to be highly ranked and win awards.
Celal Remo made Kargicak’s film on a limited budget, in approximately 3 months of filming and 15 days editing. He said that no matter how wealthy and beautiful countries or communities were, if they could not express these in a visual way the language problem increased twofold and they could not move forward. We have worked to show a small area of our Country.

Some of the documentary film festivals where the film may be shown are:
The International Berlin Film Festival
Flanders Short Film Festival
Rio De Janeiro Film Festival
Cortoroma Short Film Festival
Clermont Ferrand Festival
Festival Documentary Media Nordsud
Kalamta Film Festival Minimalen Short Film Festival

Kaynak
sunsearch.info