Ömer Kavur'la Yola Çıkmak (A Journey With Ömer Kavur)Yapım Tarihi : 2003
Süre : 00:59:00
Format : Hi8 Video Renkli

Yönetmen - Rıza Kıraç

Türk sinemasında “kendine ait” bir sinema dili oluşturan, her filmi ulusal ve uluslararası sinema otoritelerince ilgiyle izlenen Ömer Kavur’un hayata bakışını ve sinema anlayışını, filmlerinde kullandığı belirgin kavramlardan yola çıkarak anlatan bir belgesel… Filmde, “bir yere ait olmama” duygusu kılavuz alınarak, Kavur’un filmlerinde öne çıkan “aşk”, “yol”, “beklemek”, “arayış”, “yabancılaşma” ve “zaman” gibi kavramlar sorgulanıyor. ÖMER KAVUR’LA YOLA ÇIKMAK aynı zamanda bir sinemacının otuz yıllık sinema yaşamında geçirdiği değişimleri, sanatsal tercihlerinin piyasa koşullarıyla savaşımını ve her şeye rağmen kendi sinemasını yapmak isteyen bir yönetmenin mücadelesini anlatıyor.

Uluslararası İstanbul Film Festivalinde Gösterildi. 2004
16. Uluslararası Ankara Film Festivali, Ulusal Belgesel Film Profesyonel Dalı Yarışma. 2005

Ömer Kavur'la Yola Çıkmak

Yayınlayan: Artcivic
Kategori: Belgesel
Fiyatı: 7 TL

Türk sinemasında "kendine ait" bir sinema dili oluşturan, her filmi ulusal ve uluslararası sinema otoritelerince ilgiyle izlenen Ömer Kavur'un hayata bakışını ve sinema anlayışını, filmlerinde kullandığı belirgin kavramlardan yola çıkarak anlatan bir belgesel ... Filmde, "bir yere ait olmama" duygusu kılavuz alınarak, Kavur'un filmlerinde öne çıkan "aşk", "yol", "beklemek", "arayış", "yabancılaşma" ve "zaman" gibi kavramlar sorgulanıyor. ÖMER KAVUR'LA YOLA ÇIKMAK aynı zamanda bir sinemacının otuz yıllık sinema yaşamında geçirdiği değişimleri, sanatsal tercihlerinin piyasa koşullarıyla savaşımını ve her şeye rağmen kendi sinemasını yapmak isteyen bir yönetmenin mücadelesini anlatıyor.

artcivic.com


Ömer Kavur'la Yola Çıkmak

2004 / 37' / Dijital-Digital
Yönetmen / Director: Rıza Kıraç
Dünya Hakları / World Sales: B-Grubu / Rıza Kıraç
Telefon / Phone: +90 542 255 4081
E-Posta / E-mail: rizakirac@yahoo.com

Türk sinemasında kendine ait bir sinema dili oluşturan, her filmiyle ulusal ve uluslararası otoritelerce ilgiyle izlenen Ömer Kavur'un hayata bakışını ve sinema anlayışını irdeleyen bir film aynı zamanda bir sinemacının otuz yıllık sinema yaşamında geçirdiği değişimleri anlatıyor. Ömer Kavur, belgesel boyunca filmlerindeki esin kaynakları ve kendi sanat anlayışı hakkında önemli bilgiler aktarıyor.

Rıza Kıraç

1970 yılında İstanbul'da doğdu. Dokuz Eylül ve Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesinde Sinema-Televizyon eğitimi gördü. Belgesel, reklam ve televizyon programlarında yönetmen asistanlığı, Metin yazarlığı ve yönetmenlik yaptı.”Son Bakışta Aşk” adlı kısa filmiyle 1998 yılında 10. Ankara Uluslararası Film Festivali Kısa Film Yarışması'nda en iyi film ödülünü aldı. Edebiyat çalışmaları da olan yönetmenin, romanları ve bir öykü kitabı da var.