Fatih ve FetihYapım Tarihi : 2003
Süre : 01:00:00
Formatı : Digital Betacam, Renkli, Türkçe

Yönetmen - Neşe Sarısoy Karatay, Zafer Karatay
Yapımcı - Neşe Sarısoy Karatay, Zafer Karatay
Metin Yazarı - Neşe Sarısoy Karatay
550. yılında ‘Fatih ve Fetih’ belgeseli TRT’de

TRT, İstanbul’un fethinin 550. yılını bir belgeselle kutluyor. İstanbul’un fethinin 550. yılı kutlamaları çerçevesinde, iki bölüm olarak hazırlanan ‘Fatih ve Fetih’ isimli belgesel bugün TRT 2 ekranlarında saat 20.25’te yayına giriyor.

‘Fatih ve Fetih’ adını taşıyan belgeselin genel danışmanlığı ve kaynak Metin yazarlığı, Ünlü tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık tarafından gerçekleştirildi. Osmanlı Devletinin 700. yılı nedeniyle hazırlanan 9 bölümlük ‘Osmanlı Devletinin Doğuşu’ adlı belgeselin devamı niteliğinde olan ‘Fatih ve Fetih’in yapımcılığını ve yönetmenliğini Neşe–Zafer Karatay çifti üstlendi. Belgeselin müzikleri de yine ‘Osmanlı Devleti’nin Doğuşu’nda olduğu gibi, Ünlü müzisyen Hasan Cihat Örter tarafından yapıldı.

Belgeselin bir başka özelliği de Genelkurmay Başkanlığı’nın desteğinin olması. Belgeselin canlandırma sahnelerinin çekimlerinde 500 asker rol aldı. Harbiye Askeri Müze Mehteran Bölüğü’nün de görev aldığı belgeselin çekimleri, İstanbul surlarında, Hadımköy ve Kırklareli’nin Armutveren köyü bölgesinde gerçekleştirildi. Yapımına ocak ayında başlanan belgeselde kullanılmak üzere, kısa zamanda dramatik sahneler için 500 Osmanlı, 300 Bizans askerinin ve Venedik, Latin, asker, komutan, padişah, sadrazam gibi kişiler için kostüm ve aksesuar hazırlandı. ‘Fatih ve Fetih’ için, İstanbul’un fethinde büyük rol aynayan Şahin topun 8 metre boyunda ve 1 metre çapında maketi yaptırıldı. Nisan ayında çekimleri tamamlanan belgesel için, İstanbul’un kuşatılması, gemilerin Haliç’e indirilmesi, dönem haritaları gibi görsel zenginliğe katkıda bulunacak grafik animasyonlar da hazırlandı. ‘Osmanlı Devleti’nin Doğuşu’nun da yönetmenliğini üstlenerek, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sedat Simavi Ödülleri Yarışması’nda 2000 Yılı Televizyon Ödülü’nü ve Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği’nin ‘Yılın En İyi Belgeseli’ ödülünü alan yönetmen Neşe Karatay, ‘Fatih ve Fetih’ belgeselinde de ödül alacak kadar iyi çalıştıklarını söyledi. 5 ay gibi kısa bir sürede hazırlanan ‘Fatih ve Fetih’ için 60 milyar lira harcandığı bilgisini veren Karatay, artık ekranlarda İstanbul’un fethi ile ilgili yeni bir belgeseli çekmiş olmanın rahatlığını yaşıyor. Belgesel için konu bulmakta zorluk çekmediklerini ifade eden Karatay, Türklerde zengin bir tarih malzemesi olduğunu belirtti. Karatay; “Belgeseli çekerken o kadar zengin konularla, detaylarla karşılaştık ki; ‘Bu malzeme Hollywood’da olsaydı neler olurdu?’ diye düşündük.” dedi.

Kaynak
Zaman, Aslıhan Aydın / Ankara
29.05.2003