Kutup YıldızıYapım Tarihi : 2000
Süre : 00:00:00
Bölümü :

Yönetmen - İsmail Ragıp GEÇMEN

Kore Savaşı'nın 50'nci yılında Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'nda yayınlanacak 'Kutup Yıldızı' belgeseli için, Kore gazileri arandı. Anı ve belge sıkıntısı çekilen belgesel yapımında yönetmen ilanlarda bulundu.

YARIM YÜZYIL SONRA KORE
25 Haziran 1950 başlangıç tarihli Kore Savaşını konu alan "Kutup Yıldızı" Belgeseli,TRT tarafından bu akşamdan itibaren yayınlanacak . TRT, belgeselin yayın tarihi olarak savaşın 50.başlangıç yıldönümünü seçti. Program Yapımcısı ve Yönetmeni İsmail Ragıp Geçmen,yaptığı açıklamada,savaşa katılan Türkiye'de,şimdiki kuşağın bu savaş hakkında bilgisiz olmasından yola çıktıklarını vurguladı. Geçmen,Türk askerlerinin anılarından yararlandıklarını belirtti. (Hatta iki Türk subayının cephede çektiği görüntüler de dünyada ilk kez bu belgeselde yayınlanmış olacak).Geçmen,belgeselin objektif olması için hem kuzey,hem Güney Korelilerden görüş aldıklarını vurguladı. Dört bölümlük belgesel "Türkiye bu savaşa neden katıldı" sorusuna da yanıt arayacak.

Kaynak - MİLLİYET (25 Haziran 2000, İstanbul)

KORE SAVAŞI VE TÜRKİYE
TRT,Kore Savaşının 50.yılında "Kutup Yıldızı" adlı belgesel hazırlayarak bir ilke imza atıyor. İzmir Televizyonu tarafından hazırlanan programın yapım-yönetimini İsmail Ragıp Geçmen üstlendi. Çekimleri Güney Kore'de gerçekleşen belgeselde başta Türk Şehitliği olmak üzere,Türk Zafer ANITI VE Türklerin burada bıraktığı izler ekrana gelecek. Programda ayrıca Muharip Gaziler Derneği ve ilgili derneklerle bağlantı kuruldu, Kore Savaşına katılan gazilerle röportajlar yapıldı.

Kaynak - POSTA (25 Haziran 2000, İstanbul)


KORE DAĞLARINDA TABAKAM KALDI...
KORE BELGESELİNİ YAPAN TRT EKİBİNİN BAŞINA GELENLER DE ADETA BİR BELGESEL

Kore Savaşı...Kimilerine göre "İkinci Dünya Savaşı"na katılmayan Türkiye'nin kendini affettirmek için dünyadaki ilk ve tek kanla yazılmış manifestosu,kimine göre de Bir halka gönderilen yardım eli. Üstelik 'Cumhuriyet Türkiye'sinin tarihindeki Kıbrıs çıkarmasıyla birlikte iki resmi savaştan biri. Bunun dışında,memleketin dört bir yanında açılan 'Kore' mahreçli gazinoların,kahvehanelerin ve Ayhan Işık'lı 'Şimal Yıldızı' filminin müsebbibi.2000 yılı 25 Haziranı ise artık savaşanların bile unutmaya,sonraki kuşağınsa neredeyse hiç hatırlamadığı Kore Savaşının 50.yıldönümü.

Hal böyle olunca TRT'nin yapımcılarından İsmail Geçmen,Güney ve Kuzey Kore arasında 1950 yılında çıkan savaşta,BM silahlı gücü altında görev yapan Türk Askerlerinin anısına bir belgesel hazırlamaya karar verdi. "Kutup Yıldızı" adlı belgesel,yeni kuşağa bu kanla yazılmış tarihi anlatacak,hem Türk askerinin ülkesinden binlerce kilometre uzakta ne uğruna Can verdiğini sorgulayacak,hem de nisyanla malul hafıza-i beşeri bir kez daha hatırlamaya itecekti.

BU SAVAŞ YAPILMADI MI!
Ne var ki cennet vatanda hiç bir iş göründüğü kadar kolay değildi. Nitekim TRT ekibi de devletin belge ve anı arşivine daldı; ama tabir yerindeyse ekipçe sığ suya atlayan acemi Dalgıç gibi tepe üstü çakıldı hepsi. Mesele yasaklar değil,yokluktu.TRT'cilerin belgeseli hazırlamaya karar vardıklarında başvurdukları ilk adres Genelkurmay oldu. Ancak Genelkurmaydan gelen yanıtta, elde bu konuyla ilgili herhangi bir film bulunmadığı söyleniyordu.

Başvurulan diğer bir kaynak Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğünün yardımı ise yalnızca dört adet fotoğraftan ibaretti. Öte yandan Kore Savaşıyla ilgili yayınlar da son derece sınırlıydı. Konu hakkında en geniş eser Mim Kemal Öke tarafından kaleme alınmıştı. Ne var ki bazı uzmanlara göre,Öke'nin kitabı da nesnel bir yorum yerine hamasi ifadelerle dolu olduğu için gerçek anlamda belge niteliğinden uzaktı. Bunun üzerine bir duyuru yapmayı planlayan TRT Ekibi, Anadolu Ajansı vasıtasıyla belge ve anı peşine düşmeye karar verdi. Ne var ki ajans,bu duyuru niteliğindeki haberi 2 ay gecikmeli servise çıkarınca gelmesi muhtemel bilgiler ve kaynaklara ulaşmak da zorlaştı.

İşin başa düştüğünü gören belgeselciler devlet arşivinde bulunmayan dokümanları etraftan toplayarak çalışmaya başladı. Bereket başka beşerlerin hafızasında 'nisyan' yoktu. Amerika,İngiltere ve Güney Kore ile bağlantılar kuruldu;eldeki görüntüler istendi. Muharip Gaziler Derneği kanalıyla ulaşılan iki emekli subayda,farklı zamanlarda çekilmiş orijinal görüntüler bulundu. Sonra Güney Kore'ye gidildi. Başta Türk Şehitliği olmak üzere Türk Zafer Anıtı ve Türklerin burada bıraktığı izler tarandı. Sonuçta ortaya bugünden itibaren TRT'nin 2.kanalında 4 bölüm halinde izleyeceğimiz belgesel çıktı.

Sonuçta uzun uğraşlardan sonra,elde bir belgesel oldu. Ama insanın aklına ister istemez 'Döneme ait belge ve bilgi yoksunluğunun nedeni ne ?' sorusu da geldi elbette. Belgeselin Yönetmeni İsmail Geçmen'e göre belki de tek cevap dönemin ve sonrasının siyasi çalkantıları ve özellikle de Menderes ile İnönü arasında Kore üzerinde yürütülen bitmek tükenmek bilmeyen kavga.


Kaynak
İsmail Ragıp GEÇMEN
YENİBİNYIL, 25 Haziran.2000 İstanbul, M. Enis Tayman

BİLGİ VE İRTİBAT

İ. Ragıp Geçmen
TRT İzmir Televizyonu
TEL : 0.232.411 41 91
GSM: 0.532.475 15 09
ismail.gecmen@trt.net.tr