Tarkan : Güçlü KahramanDiğer Gösterim İsmi - Tarkan : Kolsuz Kahramana Karşı

Yapım Tarihi : 1973

Yönetmen - Mehmet ASLAN
Senaryo - Mehmet ASLAN
Çizgi Roman - Sezgin BURAK

Oyuncular
Kartal TİBET .... Tarkan
Halit AKÇATEPE .... Kulke
Reha YURDAKUL .... Ulugökçe
Hülya DARCAN .... Ulugökçe'nin kızı Alonya
Hakkı KOŞAR .... Wang Yu
İlhan HEMŞERİ
Kazım KARTAL
Müfit KİPERDizin son bölümü olan TARKAN "Güçlü Kahraman Kolsuz Kahramana Karşı"da (Mehmet Aslan, 1973), ise cengaverimiz "daha güncelleşip" gösterilerine Uzakdoğu'dan esintiler katar. Çizgi roman bir mitos yaratma sanatı ise -ki öyledir-, sinema da onunla birleştiğinde mitosları katlamakta kendi katkısını getirir. Bir mitos yaşlanınca yenilenir veya karşısına daha başka ve daha güncel bir mitos konulur. Bazen bu karşılaştırma bir yüceltme ameliyesine de dönüşebilir ve "bizim" mitos "onların" mitosunu döver.

TARKAN "Güçlü Kahraman Kolsuz Kahramana Karşı" filminde Hun İmparatoru ATTİLA, toprakları için stratejik önem taşıyan "ALTIN KILIÇ"a sahip olmak istemektedir. Hun İmparatorluğu'nun doğusunda bulunan ve önemli bir sorun teşkil eden Çin ülkesinin denetimi bu kılıca sahip olmaya bağlıdır, fakat Altın Kılıcı Attila'dan başka isteyenler de vardır. Çin ülkesinin yönetiminde söz sahibi olmak isteyen WANG YU (Hakkı Koşar) da bunlardan biridir. Ülkesinde Kolsuz Kahraman olarak nam salmış olan WANG YU'nun kılıcı bulmak için yaptığı zulümler Çin halkını bezdirmiştir.

Attila, Altın Kılıcı bulması için TARKAN'ı (Kartal Tibet) görevlendirir. TARKAN, kılıcın peşinde KURT ile birlikte Çin'in yolunu tutar. Yolda on atlı tarafından izlendiğini fark eder. Bu on atlı ATTİLA'nın TARKAN'a yardımcı olması için gönderildiği KULKE (Halit Akçatepe) ve arkadaşlarıdır. TARKAN onları yanında pek istemezse de hep birlikte kılıcı aramaya koyulurlar.

TARKAN ve arkadaşları savaşçı Ulugökçe'nin (Reha Yurdakul) kızı ALONYA'yı (Hülya Darcan) bir grup çapulcunun elinden kurtarırlar. Çeşitli olaylardan sonra kılıcın korunduğu bir Budist tapınağına varırlar ve rahiplere kılıcı almaya geldiklerini söylerler. Başrahip ancak soracağı üç soruya doğru yanıt verebilirlerse kılıcın kendilerine verileceğini söyler. TARKAN, yanıtları "akıl" ve "zaman" olan ilk iki soruyu bilince rahip ona "O zaman aklını ve zamanını kullan ve kılıcı çağır, çağır da sana gelsin..." der. Kılıç tapınağın tepesindeki bir çanın zincirine asılıdır.Rahipler tapınaktan ayrılırlar. TARKAN kılıcı almanın çarelerini düşünürken WANG YU ve adamları manastırı basarlar. Çıkan çatışmada arkadaşlarının çoğunu kaybeden TARKAN, WANG YU tarafından ağır yaralanarak ölüme terk edilir; Altın Kılıç WANG YU'nun eline geçer.TARKAN, sadık dostu KURT'un yardımıyla ALONYA tarafından kurtarılır, KURT sütü ile beslenerek iyileşir ve WANG YU'nun peşinden gider. Son çarpışmada TARKAN, WANG YU'yu öldürür ve kılıca sahip olur.

Kaynak
Filmin Yayını
Internet Movie Database
http://www.tarkan-sitesi.com