Hababam Sınıfının DönüşüRIFAT ILGAZ'IN YAZDIĞI VE ERTEM EĞİLMEZ'İN 70'Lİ YILLARDA SİNEMAYA UYARLADIĞI UNUTULMAZ ESER 'HABABAM SINIFI' YENİDEN ÇEKİLİYOR...

ANILARIMIZDAN SİLİNMİYORLAR

İnek Şaban, Güdük Necmi, Hayta İsmail, Damat Ferit, Tulum Hayri, Kalem Şakir, Kel Mahmut, Hafize ana, Badi Ekrem, Domdom Ali... ve diğerleri. Hepside defalarca izlediğimiz ama unutamadığımız Hababam sınıfının yaramaz öğrencileri. Büyük küçük herkesin severek izlediği bir masal. Türk halkı onlarla büyüdü, onlarla ağladı, onlarla güldü. Hababam sınıfı'nın ilk bölümünün çekildiği 27 yıldan beri kader onları bir yerlere savurdu. Kimi zengin, kimi fakir oldu, kimi hasta, kim sakat kaldı, kimi ise aramızda ayrıldı. Türk sinemasında dengelerin değiştiği, sinema seyircisinin Türk filmlerine adeta akın edercesine gittiği bir dönemde Hababam sınıfı yeniden çevrilmek isteniyor. Yeni “Hababam sınıfı” iyimi olacak, kötümü olacak, eski filmlerden aldığımız tadı alacak mıyız bilemeyiz; ama yakında çekimlerine başlayacak olan “Hababam sınıfı” daha şimdiden magazin gündeminde sıkı bir yer elde edeceğe benziyor.

ROLLER DEĞİŞİYOR

Türk edebiyatının ünlü şair ve romancısı Rıfat Ilgaz'ın yakında çekimlerine başlanacak olan ölümsüz eseri Hababam Sınıfında roller değişiyor ve yeni karakterlerle karşılaşıyoruz.. Yapımcılığını Ertem eğilmezin oğlu Ferdi Eğilmez'in, yönetmenliğini de ünlü mizah yazarı Gani Müjde'nin üstleneceği filmde, eski oyuncuların yanı sıra Cem Yılmaz, Mehmet Ali Erbil, Ali Sunal ve Sümer Tilmaç gibi deneyimli oyuncularda rol alacak... Yeni “Hababam Sınıfı” nda 'Kel Mahmut' Münir Özkul Darülaceze'ye düşerken, eski öğrenciler Tarık Akan ve Halit Akçatepe öğretmen rolüne çıkacaklar... Sümer Tilmaç Milli Güvenlik hocası ve aynı zamanda okul müdürünü oynarken, Mehmet Ali Erbil ile Cem Yılmaz haylaz öğrencilerin liderleri olacak... Ali Sunal ise rahmetli babasının oynadığı 'İnek Şaban 'ın oğlunu canlandıracak...

HABABAM TARİHİ

1956’lı yıllarda Rıfat Ilgaz’ İlhan selçuk ve Turhan Selçuk kardeşlerin çıkardığı mizah dergisi “Dolmuşta” fıkra ve şiir yazıyordu. Bir gün İlhan selçuk ona “Neden bir yazı dizisi hazırlamıyorsun” diye sordu. Rıfat Ilgaz’da bu soruya “"Hazırlayayım. Ne zamandır düşünüyordum okul anılarımı yazmayı... Hele bir deneyeyim. Zaten Yatılı okullarda öğrenimimi yapmıştım. Şöyle böyle 15 yılım öğretmenliklerde geçti” diyerek efsane yazı dizisine başlamış oldu. Hababam sınıfı halkın o kadar beğenisini kazandı ki ünlü tiyatro yönetmeni “Ulvi Uraz” tarafından sahneye bile kondu. Oyunun çok tutulması üzerine sinema teklifleri gelmeye başladı. Rıfat Ilgaz, eserin sinema hakkını Atıf Yılmaz'la Orhan Günşiray'a satar. Ancak film için sansürden izin çıkmaz. Daha sonra birçok yönetmen bu filmi çevirmek ister, ama hepside dönemin sansür zihniyetine takılır. Sonunda Arzu Film, Ilgaz'dan film hakkını 15 bin liraya satın alır ve senaryo sansürden geçer. İlk film iyi para getirince 5 defa daha çevrilir. Bugün, “Hababam Sınıfı” filmlerinin çekildiği yer olan İstanbul Koşuyolundaki “Adile Sultan Kasrı Öğretmen Evi” bir müzeye dönüştürülmüş ziyaretçilerini beklemektedir.

ZEKİ ALASYA'DAN İLGİNÇ SÖZLER

Ünlü komedi oyuncusu Zeki Alasya Hababam sınıfının yeniden çevrilmesine karşı olanlardan. Alasya bu durumu şöyle dile getiriyor “Ertem Eğilmez gerçekten çok değerli ve büyük bir yönetmendi. Oğlunun sadece Ertem Eğilmez'in oğlu olmasından kaynaklanan böyle bir büyüklüğü taşıyıp taşımadığını bilmiyorum. Bu büyük bir cüret. İkincisi; filmde oynaması düşünülen isimlerin hepsi öğrenci değil, öğretmen olacak yaştalar. Cem Yılmaz, Okan Bayülgen, Mehmet Ali Erbil, bunlar 30'lu yaşların üzerinde olan insanlar. Onları oyuncu olarak kullanmak yanlış olur. Ama bu biçimiyle baktığınız zaman iş yapamaz mı? Yapar... Hepsi tek tek filmlerine iş yaptıracak kadar tanınmış ve piyasası olan insanlar. Ama bu filmin başarısı olarak görülmemelidir. Medyatik kişileri bir araya getirerek, hikayesinde bir olağanüstülük olmasa bile, bir filme iş yaptırabilirsiniz. "Kahpe Bizans"ta olduğu gibi... Çok büyük başarılar kazanmış, güzel iş yapmış bir filmin tekrar yapımında da bir sürü sakınca ve bir sürü gizli tehlikeler vardır.