Telsiz Yaka Mikrofonu
Mikrofondan çıkan elektriksel sinyali basit bir verici kullanarak bir alıcıya gönderme prensibine
göre üretilmişlerdir. En büyük özellikleri diğer mikrofonlara nazaran boyutlarının küçük olmasıdır.

Telsiz yaka mikrofon, set halindedir. Bir dinamik mikrofon, bir verici ve alıcı devresi, mikrofon için rüzgar başlığı ve filtreler, alıcı vericiler için batarya veya güç kaynağı, vericiyi kemere veya elbiseye takmak için kılıf.

Telsiz yaka mikrofon verici ve alıcıları, ülkenin telsiz kullanma yasasına uygun frekanslarda UHF veya FM türlerde üretilirler.

Küçük üretilmeleri ise bir kaç nedene dayanmaktadır. Telsiz mikrofonların en büyük kullanım alanları sunucu veya spikerin rahatça hareket edebilmesine olanak tanımasıdır. Bu hareket alanı alıcı ile vericinin uzaklığına bağlıdır. Sunucunun elinde mikrofon taşımaması ve ellerinin serbest kalarak hareket edebilmesine olanak verir.

Enstrümanlara takılabilen yaka mikrofonu sanatçının hareket edebilmesine olanak verir.

Telsiz yaka mikrofonlar kamera üstlerine alıcı devre monte edilerek çekim amaçlı da kullanılmaktadır.
Yaka Mikrofonu Kullanımı

Örnek
Ceket giymiş bir erkek sunucu.

Genelde erkeklerde ceket yakasına takılır.
Sunucunun yakasına ses alma mesafesinde bağlanır.
Mikrofon yönü ağza doğru yönlendirilir.
Çok fazla çene altına yakın bağlanırsa, mikrofon sesi tam alamaz, ses çene altına gizlenen mikrofona tam ulaşamaz ve ses boğuk aktarılır.
Mikrofon yakanın çok altına bağlanırsa ki bazen göğüs plan çekimlerde mikrofonu görmemek için bu sıkça yapılır; ağızdan yayılan ses daha fazla yol kat ederek mikrofona ulaşır. Bu arada ses seviyesini normal konumda tutmak için seviye açılır ve diğer çevre sesleri de ister istemez kaydedilmiş olur.
Kaynak
Ses Frekans Tekniği
İ. Eren BAŞARAN