IEEE 1394, FireWire, iLINK Kart
Dijital video kameranızdan en iyi sonucu alabilmeniz için bilgisayarınızda bir IEEE 1394 girişi veya IEEE 1394 kartı yüklenmiş olmalıdır. IEEE 1394 kartı, DV kameradan bilgisayarınıza veri akışını sağlayan bir donanım parçasıdır. Veriler zaten dijital biçimde olduğundan, herhangi bir işlem veya dönüştürme gerektirmeden okunabilir ve bilgisayarınıza doğrudan aktarılabilir. Böylece dijital amatör bir video kamerayla elde edilebilecek en kaliteli görüntüyü alırsınız.

Kaynak
microsoft.com/turkiye/windowsxp/moviemakerKamera ile Bilgisayar arasında 1394 Ağ Bağlantısı kullanabilmek amacıyla üretilen ana kartlara 1394 girişi konulmaktadır. Ancak bazı ana kartlarda 1394 girişi bulunmaz. 1394 girişi bulunmayan bilgisayarların ana kartlarına PCI slottan takılan 1394 kartlar üretilmiştir. Bu kartlar modem mantığıyla çalışır.

Dört pinlik veya Altı pinlik olarak üretilen 1394 kartlar kullanılan kameranın çıkışına göre satın alınmalıdır. Kameranın 6 pinli çıkışı varsa 6 pinli bir 1394 kartı, 4 pinli ise 4 pinli bir 1394 kartı uygundur. Ancak elinizde diyelim ki 4 pinlik bir kart mevcutsa ve kamera 6 pinli ise kamera ve kart arasında bağlantı yapabilmek amacıyla 4 pin - 6 pin kablo da mevcuttur.

1394 FireWire kartı yaklaşık 20 YTL civarındadır. 1394 kablosu ise yaklaşık 6 YTL civarına bilgisayarcılardan satın alınabilir.Aslında 1394 sadece kameradan görüntü aktarımı için değildir. Aynı zamanda bir ağ protokülüdür. Bunu bilgisayarınızda ağ bağlantılarınıza göz atarak doğrulayabilirsiniz. Ağ bağlantılarından 1394 bağlantısını kapatıp açabilirsiniz.

Yani bir firewire kablosu kullanarak iki makineyi birbirine bağlayabilirsiniz aynı zamanda. Tabi bunun için her iki makinada 1394 portu olması lazım. Üstelik bu şekilde yapılacak bağlantı ile bildiğimiz cat5 kablosuyla yapılan bağlantıdar daha hızlı olacaktır (480 mbps > 100 mbps)

Bir diğer konu usb ile yapılan aktarım ile firewire ile yapılan aktarım konusunda. Snazzi, Dazzle, Pinnacle gibi capture aygıtları kendi işlemcilerine sahip olduklarından harici kaynaktan alınan görüntüleri direkt olarak işleyip sadece işlenmiş görüntüyü bilgisayara aktarırlar. Bir nevi kopyalama işlemi gibi birşeydir bu. Yani görüntü cihaz tarafından alınıp işlenir ve bilgisayara usb yoluyla aktarılır.

Diğer yandan firewire ile yapılan aktarımlarda durum böyle değildir. Yukarıda arkadaş belirtmiş burada iki yol mevcuttur.

1. Görüntüyü ham olarak hiçbir sıkıştırma yapmaksızın bilgisayara aktarırsınız. Yaklaşık 1 saatlik görüntü 12 gb yer kaplar. Daha sonra bilgisayarda render işlemi yaparsınız.

2. Görüntüyü alırken aynı zamanda render edersiniz. Burada tüm yük tamamen bilgisayarın işlemcisi ve ramı üzerine biner. Sistem kaynakları resmen hortumlanır ve buna rağmen yine de capture cihazlarındaki hızı yakalamanız mümkün olmaz. Çünkü bu yapılan işlem yazılımsal bir işlemdir. Halbuki capture cihazları bu işi donanımsal olarak yaparlar.