Dip Netliği Ayarı
Kameralarda görüntünün net olarak oluşabilmesi için dip netliği ayarının tam olarak yapılması gerekir. Sabit objektiflerde dip netliği ayarı problemi olmadığı için sadece değişken açılı, zum objektiflerde dip netliği ayarına ihtiyaç vardır.

Dip netliği bozuk olan bir objektifte, netlik yapmak amacıyla konuya zum girdiğimizde yapılan netlik, gereken çerçeveye veya en geniş açıya çıkıldığında bozulduğu gözlemlenerek belirlenebilen bir ayar hatasıdır. Dip netliği ayarının bozulması açı değiştirildiğinde netliğin bozulması demektir. Bu şekilde zum yapmak ve optik kaydırma hareketini uygulamak olanaksızdır.

Kameranın üzerine takılı olan objektifiyle birlikte taşındığı sırada sarsıntılardan dip netliğinin bozulduğu gözlemlenmiştir. Makro çalışmalarda, sık sık makro değişimlerinde eğer dip netliği vidası gevşemişse dip netliği bozulabilir. Objektif değişikliklerinde dip netliği ayarının kontrol edilmesi gerekir. Kameranın veya objektifin bakıma verildiğinde, temizlendiğinde dip netliği kontrol edilmelidir.Dip Netliği Ayarı Nasıl Yapılır ?

Her şeyden önce objektif temizlenir, kameranın vizör ayarı yapılır. Monitör de kullanılacaksa, monitörün ayarları yapılır.

Kamera 1 numaralı filtre konumuna, yani filtresiz konuma getirilir. ( 3200ºK + 0 ND )
Kameranın kazanç / gain durumu kontrol edilerek, kazanç düğmesi, kazançsız veya 0db konumuna getirilir.
Kameranın enstantane / shutter düğmesi kapalı konuma getirilir.
Objektif extender / 2x katlama durumundan normal konuma getirilir.

Kamera sehpaya konulur. Test kartı objektif hizasına düz bir zemine yapıştırılır. Kamera ile test kartı arasındaki mesafenin 3 metre olması gerekir.

3200ºK Tungsten bir projektör ile test kartı aydınlatılır. Işık test kartında parlama yapmayacak bir açıda olmalıdır. Işık 3 metre mesafeden, yaklaşık 2000 lüks olarak uygulanmalıdır. Bu sırada diyafram kontrol edilerek en açık veya en kapalı diyafram kullanılmamalı, zum objektiflerin ideal diyaframı olan 4 - 5.6 diyaframda çalışılması sağlanmalıdır.

Test kartına zum girerek, objektifin en dar açılı konumunda netlik yapılır.
Test kartından zum çıkarak, objektifin en geniş açılı konumuna gelinir.
Objektifin en sonunda bulunan dip netliği halkasına ait, dip netliği vidası gevşetilir. Böylece dip netliği halkası hareket edebilir duruma getirilir.
Net görüntü sağlanıncaya kadar dip netliği halkası döndürülür.
En net görüntü sağlandığında, bir kaç kere zum girip çıkarak netlik kontrol edilir.
En net görüntüden emin olunduğunda dip netliği halkasındaki vida sıkıştırılarak, dip netliği halkası sabitlenir.
Tekrar kontrol yapılır.

Kamera ile az ışıklı parlak bir noktaya zum girip netlik yapıldıktan sonra en geniş açıya zum çıkarak, parlak noktanın ve resmin netliği kontrol edilir. Görüntü netse dip netliği ayarı doğru yapılmıştır.Siemens Yıldızı
Genelde dip netliği ayarı yapmak için üretilen en iyi ayar kartıdır. Dip netliği haricinde kameranın yatay ve dikey ayarları, resim keskinliği, resim merkezleme, monitör ve vizör ayarı için de kullanılmaktadır. Siemens Yıldızının özelliği kameranın elektronik olarak görüntü üretirken kullandığı tarama yönteminin hatalarını göstermektir. Bu nedenle siyah beyaz olan ve merkezinde toplanan çubuklardan oluşan bir test kartıdır.

Siemens Yıldızını, hazır olarak satılan bu kartı, kamera çantasında bulundurmak gerekmektedir. Ne zaman dip netliğine ihtiyaç duyulacağı bilinmez. Her an lazım olabilir. Bu nedenle A4 kağıdı boyutundaki bu ayar kartını bulunduğunuz yerdeki bir bilgisayarla Internet'ten print ederek kullanabilirsiniz. A3 kağıdı boyutunda büyüterek kamera dolabınıza asabilirsiniz.

Kaynak
TRT Kamera Asistanı Eğitim Notları