Pinhole Scope
Basit Bir Pinhole Kamera Yapabiliriz.

1940 yıllarında bulunan Polaroid Land kamera evdeki malzemelerle kolayca yapılabilir. Bu kendi üretimimiz kamerayla alternatif fotografçılık duygularımızı da tatmin edebiliriz.

Gereken Malzemeler

1 adet yaklaşık 2 cm çaplı silindir tüp.
( Duvar içlerindeki elektrik kablolarının geçtiği plastik boru, puro kutusu, oyuncaklardan kesilen parçalar veya kartondan yapılabilir. )

1 adet içi boş tüpe kolayca girip çıkabilecek bir silindir tüp.
( Kartondan yapılabilir. Büyük silindire kolayca girip çıkabilen içi dolu bile olsa bir silindir dal bile olabilir. )
Birinci tüpün çapının iki katı kadar filmin geride durması gerekmektedir. Bu nedenle küçük silindir tüp daha kısa olmalıdır.

Borunun ucuna takacağımız boyutta 4 x 4 cm alüminyum folyo.

Parça film.
( 1 bobin 35mm gün ışığı filmi küçük bir parça keserek elde edebiliriz. )

Siyah Bant.

Toplu iğne.
İçi boş büyük tüpün ucu, siyah bant ile kapatılır. Bu alüminyum folyonun gergin durması ve içeriye ışık girmemesi içindir.Alüminyum folyo, bu bandın üzerine sarılarak, silindirin dışına gergince yapıştırılır. Alüminyum folyo kullanılmasının nedeni ışığın girmesini engellemek ve direk gelen ışığın yansımasını sağlamaktır.Alüminyum folyonun tam merkezi iğne ile delinir. Bu deliğin çapı size küçük gelebilir ancak sonucu görünce şaşıracaksınız. Dikkat edilmesi gereken deliğin çapının düzgün olmasıdır. Aksi takdirde pozlanan filmin bazı yerleri karanlık kalabilir. Deliğin düzgün olması için iğneyi bir kaç kere deliğe sokup çıkarmak ve deliğin kenarlarının çapaksız olması gerekir.

Önemli
Bu işlemlerden sonra film takılacaktır.
Filmin karanlık ortamdan çıkınca pozlanmaya başlamaması için deliği ışık girmeyecek şekilde bantlayın.Küçük tüp üzerine karanlık odada film takılır.

Bu işlem için en kolay yöntem şudur. Satın aldığımız filmin ucu zaten makineye takmak için bir parça dışa çıkmıştır. Biz karanlık bir ortamda filmi bu uçtan tutup içinden çekip bir parça keserek ve küçük silindir tüpe hemen orada yapıştırarak yapabiliriz.

Bu işi yapmadan önce elinizi yıkayın, tozlardan arındırın veya bir eldiven giyin.
Alüminyum taktığımız silindiri, bantı ve makası yanınıza almayı unutmayın.

Önemli
Kesilen filmin emülsiyon tabakasının dışa gelmesine dikkat edin.

Filmi küçük tüpe sarıp kenarlarını silindire sarıp bantlayın.

Daha sonra filmin bulunduğu silindiri, büyük silindirin içine sokacağız. Burada dikkat edilecek nokta, görüntünün odaklanması için ikinci tüpün iğne deliğinden geride olması gerekir. Bunun için filmi taktığımız silindiri kısa seçtik. Tüpün içeride hareket etmemesi için büyük tüpe küçük tüp bantlanır, sabitlenir.

Sıra geldi seçtiğimiz konunun çekimine; Burada dikkat edeceğimiz husus ışığın şiddetidir. Işık çoksa pozlama süresini kısa tutunuz. ışık az ise pozlama süresini artırınız. Pozlama süresini el ile belirleyeceğiz. Karanlık bir ortamda deliğe bantladığımız bantı söküp, parmağımız ile ışığı engelleyeceğiz. Çekeceğimiz konuya hazırlandığımızda tüpü bir yerde sabitleyerek parmağımızı açacağız. Pozlama süresi bittiğinde parmağımızı kapatıp, tekrar bant ile deliği kapatacağız. Bu süre kullandığınız filmin ışığa duyarlılığına göre değişse de 100 asa bir film ve gün ışığı için yaklaşık 10 saniyedir. Fakat gerçek bir değer yoktur. Siz bunu deneme ile tespit edeceksiniz. Zevkli yanı da bu zaten. Kontrol sizde.

Filmin uzun pozlama sırasındaki sallanması, titremesi, netliğin kaybolmasına neden olacaktır. Görüntü gittikçe flulaşır. Bunu engellemek için tüpü bir duvara koyarak, ağırlıklarla sıkıştırmak yararlıdır.

İğne deliğine en yakın nesnenin 25 - 30 cm mesafede olmasına dikkat edin. Daha yakın nesnelerde iyi sonuç çıkmamaktadır.