18
. Ankara Uluslararası Film Festivali
12-22 Nisan 2007
Son Katılım Tarihi : 7 Mart 2007

Düzenleyen
Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı
Ankara Uluslararası Film Festivali
Farabi sok. No:29/1 Çankaya - Ankara
Telefon : 0312 468 77 45 - 468 78 55
Faks : 0312 467 78 30

Web Sitesi : filmfestankara.org.tr
Elmek : short.film@filmfestankara.org.tr (kısa film için)
documentary@filmfestankara.org.tr (belgesel film için)
18. Ankara Uluslararası Film Festivali'nin kısa film yarışmasında ödül alacak filmler açıklandı.

Yarışmanın seçiciler kurulunda, Yüksel Aksu, Bülent Özkam ve Thomas Balkenhol, Natali Yeres ve Ahmet İlgaz bulunuyordu.

Buna göre kısa filmde, gerçeklik ve kurmaca arasındaki dengeyle yaratıcı ve ironik bir üslupla oynadığı ve bunu her iki filmde de seyirlik bir tatla sunabildiği için Mehmet Selçuk Bilge'nin yönettiği Mr. Unhappy Meets The Girl, Mr. Unhappy Sees a Doctor filmleri oy çokluğuyla kurmaca dalda en iyi film ödülüne değer bulundu.

Kullandığı metaforlar ve deneysel anlatım bütünlüğünden dolayı Yasemin Aydın'ın yönettiği Suret filmi de oy çokluğuyla deneysel dalda en iyi film ödülüne layık görüldü. Yalın bir konuyu yarattığı tip aracılığıyla rafine bir üslupla anlattığı için Ayçe Kartal'ın yönettiği Beyinsiz filmi ise oy birliğiyle canlandırma dalda en iyi film ödülüne değer bulundu. Bununla birlikte Seçiciler Kurulu, kadın ve erkek öznesinde kapsamlı bir konuyu yaratıcı çizimiyle, kısa ve çarpıcı bir biçimde anlattığı için R. Nazım Ulusoy'un Yırtık filmine oy birliğiyle özel ödül vermeyi uygun buldu.Festival’in Kazananları Belli Oldu!

Limak’in isim sponsorlugunda gerceklestirilen 18. Ankara Uluslararasi Film Festivali’nin ulusal uzun, kisa ve belgesel film yarismalarinda odul kazananlar aciklandi!

Kurmaca, deneysel ve canlanlandirma kategorilerinde duzenlenen Ulusal Kisa Film Yarismasi’na katilan filmler, Yönetmen Yuksel Aksu, akademisyenler Bulent Ozkam ve Thomas Balkenhol, sanat Yönetmeni Natali Yeres ve sinema yazari Ahmet Ilgaz tarafindan degerlendirildi. Kurmaca film dalinda 16, deneysel dalda ve canlandirma dalinda 12’ser film yarisiyordu. Mehmet Selcuk Bilge’nin yonettigi Mr. Unhappy Meets the Girl, Mr. Unhappy Sees a Doctor filmleri kurmaca dalda en iyi film odulune; Yasemin Aydin’in yonettiği Suret filmi de deneysel dalda en iyi film odulune; Ayce Kartal’in yonettiği Beyinsiz filmi ise canlandirma dalinda en iyi film odulune deger bulundu. Bu filmlerle birlikte Secici Kurul R. Nazim Ulusoy’un Yir-tik filmine ozel odul vermeyi uygun buldu.

Profesyonel ve Amator kategorilerde gerceklestirilen Ulusal Belgesel Film Yarismasi'na katilan filmler, goruntu Yönetmeni Yusuf Akcura, belgesel Yönetmeni Semra Sander, sinema yazari Murat Ersahin, Yönetmen Enis Riza Sakizli ve akademisyen Andreas Treske’den olusan juri tarafindan degerlendirildi. Amator dalda 13, profesyonel dalda 9 belgesel film juri karsisina cikmisti. Amator Kategoride; Ates Savaseri, Irem Pasinligil ve Onur Etiz’in yonettigi "Oyle Duruyorum" adli film birincilik odulune; Serkan Yuksel’in yonettigi "Issiz" adli film ikincilik odulune; Meric Ozan ve Mutlu Karadogan’in yonettiği "Gewok" adli film ucunculuk odulune deger bulundu. Amator Kategoride Juri Ozel Odulu'nu Fatih Sezgin ve Mevlut Ciftci’nin yonettigi "Cali" adli film kazandi.

Profesyonel kategoride; Seciciler Kurulu birincilik odulune deger yapit bulamadi. Ozgur E. Arik'in yonettigi "X" adli film ikincilik odulune, Berrin Balay Tuncer ve Onder M. Ozden’in yonettigi "Kadına Agit" adli film ucunculuk odulune, Mihriban Tanik'ın yonettigi "Hicbiryerde" adli film Juri Ozel Odulu'ne deger bulundu.

Senaryo yazari Emine Nevin Cangur’un baskanliginda toplanan, Yönetmen Tunc Basaran, akademisyen Nejat Ulusay, sinema yazari ve tarihcisi Agah Ozguc ve oyuncu Cengiz Korucu’dan olusan juri, Ulusal Uzun Film Yarismasi'nda odul alacak isimleri acikladi.
En İyi Film Odulu'nu Turkiye’nin siyasal ve toplumsal tarihindeki cok onemli bir donemi belli bir mesafe, ironi ve ayni zamanda kara mizaha yakin bir uslupla aktarmasi ve son derece yerel bir konuyu evrensel bir boyuta tasiması nedeniyle Muharrem Gulmez ile Sirri Sureyya Onder’in yönettigi Beynelmilel adli filmine
Mahmut Tali Ongören Ozel Odulu'nu Yuksel Aksu’nun Dondurmam Gaymak adli filmine
En İyi Yönetmen Odulu'nu Kader ile Zeki Demirkubuz'a
En İyi Kadın Oyuncu Odulu'nu Kader filmindeki oyunculugu ile Vildan Atasever'e
En İyi Erkek Oyuncu Odulu'nu Polis filmindeki oyunculugu ile Haluk Bilginer'e
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Odulu'nu Kader'deki oyunculugu ile Muge Ulusoy'a
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Odulu'nu Sis ve Gece'deki oyunculugu ile Ilyas Salman'a
Onat Kutlar En İyi Senaryo Odulu'nu Beynelmilel filmiyle Sirri Sureyya Onder'e
En İyi Goruntu Yönetmeni Odulu'nu, Sis ve Gece filmindeki calismasiyla Gökhan Atilmis'a
En İyi Sanat Yönetmeni Odulu'nu Cenneti Beklerken adli filmdeki calismalari nedeniyle Serdar Yilmaz ve Elif Tascioglu'na
En İyi Muzik Odulu'nu, Cenneti Beklerken filmindeki calismasiyla Rahman Altin’a
En İyi Kurgu Odulu'nu, Kucuk Kiyamet filmindeki kurgusuyla Cicek Kahraman’a
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Odulu'nu, Tramvay filmindeki oyunculuguyla Emel Colgecen'e
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Odulu'nu, Hokkabaz adli filmdeki oyunculuguyla Tuna Orhan'a
Umut Veren Yeni Yönetmen Odulu’nu, Dondurmam Gaymak filmindeki yonetimiyle Yuksel Aksu'ya verdi. Seciciler Kurulu bu yil, Umut Veren Yeni Senaryo yazari kategorisinde odule deger senaryo yazari bulamadi. Ulusal uzun film yarismasinda 18 film yer aliyordu.

Yarismalarda kazanan isimler, odullerini 22 Nisan gecesi, AU Dil Tarih ve Cografya Fakultesi Farabi Salonu’nda gerceklestirilecek odul toreniyle alacaklar
Limak 18. Ankara Uluslararasi Film Festivali’nin kisa film yarismasinda kurmaca, deneysel ve canlandirma dallarinda odul alacak kisa filmler aciklandi!

22 Nisan’a kadar devam edecek olan Limak 18. Ankara Uluslararasi Film Festivali’nin kisa film yarismasinda kurmaca, deneysel ve canlandirma dallarında odul alacak filmler 16 Nisan’da Limak Ambassadore Hotel’de gerçeklestirilen basin toplantisiyla aciklandi. Kurmaca film dalinda 16, deneysel dalda ve canlandırma dalinda 12’ser film juri karsisina cikmisti. Yarismanin Seciciler Kurulunda, Yönetmen Yuksel Aksu, akademisyenler Bulent Ozkam ve Thomas Balkenhol, sanat Yönetmeni Natali Yeres ve sinema yazari Ahmet Ilgaz bulunuyordu.

Buna gore kisa filmde, gerceklik ve kurmaca arasindaki dengeyle yaratici ve ironik bir uslupla oynadigi ve bunu her iki filmde de seyirlik bir tatla sunabildigi icin Mehmet Selcuk Bilge’nin yonettigi Mr. Unhappy Meets The Girl, Mr. Unhappy Sees a Doctor filmleri oy cokluguyla kurmaca dalda en iyi film odulune deger bulundu.

Kullandigi metaforlar ve deneysel anlatim butunluğunden dolayi Yasemin Aydin’in yonettigi Suret filmi de oy cokluguyla deneysel dalda en iyi film odulune layik goruldu.

Yalin bir konuyu yarattigi tip araciligiyla rafine bir uslupla anlattigi icin Ayce Kartal’in yonettigi Beyinsiz filmi ise oy birligiyle canlandirma dalda en iyi film odulune deger bulundu.

Bununla birlikte Seciciler Kurulu, Kadın ve erkek oznesinde kapsamli bir konuyu yaratici cizimiyle, kisa ve carpici bir bicimde anlattigi icin R. Nazım Ulusoy’un Yır-tık filmine oy birligiyle ozel odul vermeyi uygun buldu.

Yarismalari kazanan filmlerin Yönetmenleri odullerini 22 Nisan’da gerçeklestirelecek kapanis toreninde alacaklar.Mr. Unhappy filmlerine ait gorselleri indirmek icin:
http://www.filmfestankara.org.tr/images/unhappy1.jpg
http://www.filmfestankara.org.tr/images/unhappy2.jpg

Suret filmine ait gorselleri indirmek icin:
http://www.filmfestankara.org.tr/images/suret1.jpg
http://www.filmfestankara.org.tr/images/suret2.jpg

Beyinsiz filmine ait gorselleri indirmek için:
http://www.filmfestankara.org.tr/images/beyinsiz1.jpg
http://www.filmfestankara.org.tr/images/beyinsiz2.jpg

Yir-tik filmine ait gorselleri indirmek icin:
http://www.filmfestankara.org.tr/images/yirtik1.jpg
http://www.filmfestankara.org.tr/images/yirtik2.jpg


18. Limak Ankara Film Festivali'nde Ulusal Yarışma sonuçları belli oldu.

Son dönem filmlerinden hemen hepsinin bir ödülle döndüğü festivalde En İyi Film ödülü, 'Türkiye'nin siyasal ve toplumsal tarihindeki çok önemli bir dönemi belli bir mesafe, ironi ve aynı zamanda kara mizaha yakın bir üslupla aktarması ve son derece yerel bir konuyu evrensel bir boyuta taşıdığı' gerekçesiyle Sırrı Süreyya Önder ve Muharrem Gülmez'in yönettiği Beynelmilel'in oldu.

Film ayrıca Onat Kutlar En İyi Senaryo ödülünü de kazandı. Kader'se üç ödülle döndü festivalden; En İyi Yönetmen (Zeki Demirkubuz), En İyi Kadın Oyuncu (Vildan Atasever) ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Müge Ulusoy).

Polis filmindeki rolüyle Haluk Bilginer, En İyi Erkek Oyuncu ödülünün sahibi olurken İlyas Salman da "Sis ve Gece"deki performansıyla En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu seçildi. "Sis ve Gece" ayrıca Gökhan Atılmış'a En İyi Görüntü Yönetmeni ödülünü de getirdi.

Derviş Zaim'in yönettiği Cenneti Beklerken de festivalden En İyi Sanat Yönetimi (Serdar Yılmaz-Elif Taşçıoğlu) ve En İyi Müzik (Rahman Altın) ödülleriyle döndü. En İyi Kurgu ödülüne ise Küçük Kıyamet (Çiçek Kahraman) değer bulundu. Umut Veren Kadın Oyuncu dalında sürpriz "Tramvay" ile Emel Çölgeçen'den geldi.

"Hokkabaz"daki oyunculuğuyla Tuna Orhan da Umut Veren Erkek Oyuncu seçildi.

Yüksel Aksu ise hem Umut Veren Yönetmen hem de Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü'nün sahibi oldu.

Ulusal uzun metraj jürisinde bu yıl senaryo yazarı Emine Nevin Cangür, yönetmen Tunç Başaran, akademisyen Nejat Ulusay, sinema tarihçisi Agâh Özgüç ve oyuncu Cengiz Korucu vardı.

Ödüller, bu akşam Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Farabi Salonu'nda düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek.


Ulusal Uzun Film Yarışması


En İyi Film Ödülü. 2007'nu Türkiye’nin siyasal ve toplumsal tarihindeki çok önemli bir donemi belli bir mesafe, ironi ve ayni zamanda kara mizaha yakin bir üslupla aktarması ve son derece yerel bir konuyu evrensel bir boyuta taşıması nedeniyle Muharrem Gülmez ile Sırrı Süreyya Önder’in yönettiği Beynelmilel adli filmine
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü. 2007'nu Yüksel Aksu’nun Dondurmam Gaymak adli filmine
En İyi Yönetmen Ödülü. 2007'nu Kader ile Zeki Demirkubuz'a
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü. 2007'nu Kader filmindeki oyunculugu ile Vildan Atasever'e
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü. 2007'nu Polis filmindeki oyunculugu ile Haluk Bilginer'e
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü. 2007'nu Kader'deki oyunculugu ile Muge Ulusoy'a
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü. 2007'nu Sis ve Gece'deki oyunculugu ile İlyas Salman'a
Onat Kutlar En İyi Senaryo Ödülü. 2007'nu Beynelmilel filmiyle Sirri Sureyya Önder'e
En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü. 2007'nu, Sis ve Gece filmindeki çalışmasıyla Gökhan Atilmis'a
En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü. 2007'nu Cenneti Beklerken adli filmdeki calismalari nedeniyle Serdar Yilmaz ve Elif Tascioglu'na
En İyi Muzik Ödülü. 2007'nu, Cenneti Beklerken filmindeki calismasiyla Rahman Altin’a
En İyi Kurgu Ödülü. 2007'nu, Kucuk Kiyamet filmindeki kurgusuyla Cicek Kahraman’a
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Ödülü. 2007'nu, Tramvay filmindeki oyunculuğuyla Emel Colgecen'e
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Ödülü. 2007'nu, Hokkabaz adli filmdeki oyunculuğuyla Tuna Orhan'a
Umut Veren Yeni Yönetmen Ödülü. 2007’nu, Dondurmam Gaymak filmindeki yönetimiyle Yuksel Aksu'ya verdi.Festival’in Kazananları Belli Oldu!

Limak’in isim sponsorluğunda gerçekleştirilen 18. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin ulusal uzun, kısa ve belgesel film yarışmalarında ödül kazananlar açıklandı!

Kurmaca, deneysel ve canlandırma kategorilerinde düzenlenen Ulusal Kısa Film Yarışması’na katılan filmler, yönetmen Yüksel Aksu, akademisyenler Bülent Özkam ve Thomas Balkenhol, sanat yönetmeni Natali Yeres ve sinema yazarı Ahmet Ilgaz tarafından değerlendirildi. Kurmaca film dalında 16, deneysel dalda ve canlandırma dalında 12’ser film yarışıyordu. Mehmet Selçuk Bilge’nin yönettiği Mr. Unhappy Meets the Girl, Mr. Unhappy Sees a Doctor filmleri kurmaca dalda en İyi film ödülüne; Yasemin Aydın’ın yönettiği Suret filmi de deneysel dalda en İyi film ödülüne; Ayce Kartal’ın yönettiği Beyinsiz filmi ise canlandırma dalında en İyi film ödülüne değer bulundu. Bu filmlerle birlikte Secici Kurul R. Nazim Ulusoy’un Yir-tik filmine özel ödül vermeyi uygun buldu.

Profesyonel ve Amatör kategorilerde gerçekleştirilen Ulusal Belgesel Film Yarışması'na katılan filmler, görüntü yönetmeni Yusuf Akcura, belgesel yönetmeni Semra Sander, sinema yazarı Murat Ersahin, yönetmen Enis Rıza Sakızlı ve akademisyen Andreas Treske’den oluşan jüri tarafından değerlendirildi. Amatör dalda 13, profesyonel dalda 9 belgesel film jüri karşısına çıkmıştı. Amatör Kategoride; Ateş Savaseri, İrem Pasinligil ve Onur Etiz’in yönettiği "Öyle Duruyorum" adli film birincilik ödülüne; Serkan Yuksel’in yönettiği "Issız" adli film ikincilik ödülüne; Meriç Ozan ve Mutlu Karadogan’in yonettiği "Gewok" adli film üçüncülük ödülüne değer bulundu. Amatör Kategoride Jüri Özel Ödülü'nü Fatih Sezgin ve Mevlut Ciftci’nin yönettiği "Cali" adli film kazandı.

Profesyonel kategoride; Seciciler Kurulu birincilik ödülüne değer yapıt bulamadı. Özgür E. Arik'in yönettiği "X" adli film ikincilik ödülüne, Berrin Balay Tuncer ve Önder M. Özden’in yönettiği "Kadına Ağıt" adli film üçüncülük ödülüne, Mihriban Tanık'ın yönettiği "Hicbiryerde" adli film Jüri Özel Ödülü'ne değer bulundu.

Senaryo yazarı Emine Nevin Cangur’un başkanlığında toplanan, yönetmen Tunç Başaran, akademisyen Nejat Ulusay, sinema yazarı ve tarihçisi Agah Ozguc ve oyuncu Cengiz Korucu’dan oluşan jüri, Ulusal Uzun Film Yarışması'nda ödül alacak isimleri açıkladı.

En İyi Film Ödülü'nü Türkiye’nin siyasal ve toplumsal tarihindeki çok önemli bir donemi belli bir mesafe, ironi ve ayni zamanda kara mizaha yakın bir üslupla aktarması ve son derece yerel bir konuyu evrensel bir boyuta taşıması nedeniyle Muharrem Gülmez ile Sırrı Süreyya Önder’in yönettiği Beynelmilel adli filmine

Mahmut Tali Ongören Özel Ödülü'nü Yüksel Aksu’nun Dondurmam Gaymak adli filmine
En İyi Yönetmen Ödülü'nü Kader ile Zeki Demirkubuz'a
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü Kader filmindeki oyunculuğu ile Vildan Atasever'e
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü Polis filmindeki oyunculuğu ile Haluk Bilginer'e
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü'nü Kader'deki oyunculuğu ile Müge Ulusoy'a
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü'nü Sis ve Gece'deki oyunculuğu ile Ilyas Salman'a
Onat Kutlar En İyi Senaryo Ödülü'nü Beynelmilel filmiyle Sırrı Sureyya Önder'e
En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü'nü, Sis ve Gece filmindeki çalışmasıyla Gökhan Atilmis'a
En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü'nü Cenneti Beklerken adli filmdeki çalışmaları nedeniyle Serdar Yılmaz ve Elif Tascioglu'na
En İyi Müzik Ödülü'nü, Cenneti Beklerken filmindeki çalışmasıyla Rahman Altın’a
En İyi Kurgu Ödülü'nü, Küçük Kıyamet filmindeki kurgusuyla Çiçek Kahraman’a
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Ödülü'nü, Tramvay filmindeki oyunculuğuyla Emel Colgecen'e
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Ödülü'nü, Hokkabaz adli filmdeki oyunculuğuyla Tuna Orhan'a
Umut Veren Yeni Yönetmen Odulu’nu, Dondurmam Gaymak filmindeki yonetimiyle Yuksel Aksu'ya verdi. Seciciler Kurulu bu yil, Umut Veren Yeni Senaryo yazari kategorisinde odule deger senaryo yazari bulamadi. Ulusal uzun film yarismasinda 18 film yer aliyordu.

Yarismalarda kazanan isimler, odullerini 22 Nisan gecesi, AU Dil Tarih ve Cografya Fakultesi Farabi Salonu’nda gerceklestirilecek odul toreniyle alacaklar.

18. Limak Ankara Film Festivali'nde Ulusal Yarışma sonuçları belli oldu.
Son dönem filmlerinden hemen hepsinin bir ödülle döndüğü festivalde En İyi Film ödülü, 'Türkiye'nin siyasal ve toplumsal tarihindeki çok önemli bir dönemi belli bir mesafe, ironi ve aynı zamanda kara mizaha yakın bir üslupla aktarması ve son derece yerel bir konuyu evrensel bir boyuta taşıdığı' gerekçesiyle Sırrı Süreyya Önder ve Muharrem Gülmez'in yönettiği Beynelmilel' in oldu.

Film ayrıca Onat Kutlar En İyi Senaryo ödülünü de kazandı. Kader'se üç ödülle döndü festivalden; En İyi Yönetmen (Zeki Demirkubuz), En İyi Kadın Oyuncu (Vildan Atasever) ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Müge Ulusoy).

Polis filmindeki rolüyle Haluk Bilginer, En İyi Erkek Oyuncu ödülünün sahibi olurken İlyas Salman da "Sis ve Gece"deki performansıyla En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu seçildi. "Sis ve Gece" ayrıca Gökhan Atılmış'a En İyi Görüntü Yönetmeni ödülünü de getirdi.

Derviş Zaim'in yönettiği Cenneti Beklerken de festivalden En İyi Sanat Yönetimi (Serdar Yılmaz-Elif Taşçıoğlu) ve En İyi Müzik (Rahman Altın) ödülleriyle döndü. En İyi Kurgu ödülüne ise Küçük Kıyamet (Çiçek Kahraman) değer bulundu. Umut Veren Kadın Oyuncu dalında sürpriz "Tramvay" ile Emel Çölgeçen'den geldi.

"Hokkabaz"daki oyunculuğuyla Tuna Orhan da Umut Veren Erkek Oyuncu seçildi.

Yüksel Aksu ise hem Umut Veren Yönetmen hem de Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü'nün sahibi oldu.

Ulusal uzun metraj jürisinde bu yıl senaryo yazarı Emine Nevin Cangür, yönetmen Tunç Başaran, akademisyen Nejat Ulusay, sinema tarihçisi Agâh Özgüç ve oyuncu Cengiz Korucu vardı.

Ödüller, bu akşam Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Farabi Salonu'nda düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek.
Ankara'yı Seviyorum

Limak 18. Ankara Uluslararası Film Festivali, 12 - 22 Nisan 2007 tarihleri arasında Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenecek.

Festivalin gösterim programı ise her sene olduğu gibi bu yıl da izleyiclere zengin bir içerik sunuyor. “Dünya Sineması” bölümünde İtalyan sinemasının usta yönetmeni Federico Fellini’nin farklı döneminde çektiği filmler “Hatırlıyorum...” başlığı altında Ankaralı sinemaseverlerin karşısında olacak. “Yeni Kore Sineması: Aşk, Hayat, Ölüm...” başlığı altında ise Güney Kore Sineması’ndan son dönemde çıkan seçkin yapıtları izleme fırsatına erişeceğiz. “Arte Filmleri Özel Gösterimi” dört Arte filminin gösterileceği bir bölüm. “Cehennemin İçinden: Dünya Savaşıyor” bölümünde ise savaş ve barış temalı kurmaca filmler ve belgeseller Festival izleyicisinin karşısına çıkıyor. “Beyazperdede Notalar” bölümünde ortak noktalarının müzik olduğu filmler yer alıyor. Festivalin olmazsa olmazlarından bir diğeri de “Uluslararası Belgesel Film” bölümü.

“Uluslararası Kısa Film bölümünde” ise ödüllü yabancı kısa filmleri, Detmold Uluslararası Kısa Film Festivali Seçkisini, ünlü kısa filmci Jean Gabriel Periot’nun kısa filmlerini ve “Kısa Sınır Tanımaz” başlığı altında dünyanın dört bir yanından gelen kısa filmleri izleme şansına erişiyoruz.

“Ulusal Uzun Film Yarışması”nda son dönemde çekilen Türk filmleri jüriyle birlikte Ankaralı sinemaseverlerin karşısına çıkıyor. “Ulusal Kısa Film Yarışması” bölümünde de, son bir yılda çekilmiş kısa filmler, kurmaca, deneysel ve canlandırma film dallarında yarışacak. Kurmaca film dalında 16, deneysel dalda 12, canlandırma dalında ise 12 film jüri karşısına çıkıyor.

Festival’in bu seneki önemli bölümlerinden bir diğeri de “Paneller” olacak. Bu bölümde, “Savaş”, “Sinema ve Müzik” ve “Marshall Filmleri” konularında yetkin kişiler fikirlerini konuklarla paylaşacak.

Festival’in artık klasikleşen “Festival Partisi” ise 13 Nisan akşamı Babazula ve Murat Meriç’in katılımıyla Saklıkkent’te gerçekleştirilecek. Ayrıca 19:15'te Gökçe Kaan Demirkıran'ın 'Müzikte Bir Deney: Anadolu Rock' isimli belgeseli izlenebilecek.

Limak 18. Ankara Uluslararası Film Festivali; T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, TRT, Çankaya Belediyesi, Limak Ambassadore Otel, T.C. Dışişleri Bakanlığı, Atılım Üniversitesi, Remark Reklam, Tuborg, Saklıkent, basın sponsorluğunu; TV8, Sabah Gazetesi, Cumhuriyet Gazetesi, Birgün Gazetesi, Hürriyet Gazetesi, Akşam Gazetesi, Altyazı Dergisi, Sinema Dergisi, Total Film dergisi, Cinemascope Dergisi, Sinematürk Dergisi, Ankara Life, Arkadaş Kültür Sanat, Radyo D, Radyo ODTÜ, beyazperde.com ve sinema.com’un destekleriyle gerçekleştiriliyor.
18. Ankara Uluslararası Film Festivali gösterimleri, Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda gerçekleşecektir. Bilet fiyatları öğrenci 6YTL, tam 8 YTL’dir.Hatırlıyorum …

Beyaz Şeyh, Federico Fellini
8½, Federico Fellini
Ruhların Jülyeti, Federico Fellini
Satyricon, Federico Fellini
Roma, Federico Fellini
Kazanova, Federico Fellini
Aylaklar, Federico FelliniYeni Kore Sineması: Aşk, Hayat, Ölüm …

Cinayet Günlüğü / Memories of Murder, Joon-ho Bong
Ben Bir Robotum ama Sorun Değil / I Am Cyborg but that’s OK, Park Chan-wook
Kumsaldaki Kadın / Woman on the Beach, Hong Sang-soo
Sa-kwa / Sa-kwa, Yi-kwan Kang
Vaha / Oasis, Lee Chang-dongArte Filmleri Özel Gösterimi

Hemen Şimdi / À Tout de suite, Benoît Jacquot
Sil Baştan / Clean, Olivier Assayas
Berlin’de Yaz / Sommer vorm Balkon, Andreas Dresen
Özgür İrade / The Free Will, Matthias GlasnerDünyanın Her Köşesinden

Kaynak / Fountain, Darren Aronofsky
Marie Antoinette / Marie Antoinette, Sofia Coppola
Tarih Öğrencileri / History Boys, Nicholas Hytner
Adaş / The Namesake, Mira Nair
Yüz Adım / I Cento Passi (The Hundred Steps), Marco Tullio Giordana
Aşkın Bedeli / Le conseguenze dell'amore (The Consequences of Love), Paolo Sorrentino
Go Ustası / Go Master, Zhuangzhuang Tian
İcra Memuru / Komornik (The Collector), Feliks Falk
Kurbağanın Falı / Wrózby kumaka (The Call of the Toad), Robert Glinski
Çalıntı Kareler / Lopott képek (Stolen Pictures), József Pacskovszky
Biriciğim / Egyetleneim (My One and Onlies), Gyula Nemes
Söğüt Ağacı / Beed-e majnoon (The Willow Tree), Majid Majidi
Küçük Bir Öpücük / Yek boose kouchoulu (A little kiss), Bahman Farmanara
Annem Benim / Äideistä parhain (Mother of Mine), Klaus Härö
Donmuş Kent / Valkoinen kaupunki (Frozen City), Aku Louhimies
Güneş / Solntse (The Sun), Aleksandr Sokurov
Grev / Strajk - Die Heldin von Danzig (Strike), Volker Schlöndorff
Düğün Yönetmeni / Il Regista Di Matrimoni (Wedding Director), Marco Bellocchio
Elde Makas Koşmak / RUNNING WITH SCISSORS , Ryan MurhpyCehennemin İçinden: Dünya Savaşıyor

Rüyalar / Ahlaam (The Dream), Mohamed Al Daradji
Hayfa / Haifa, Rashid Masharawi
Cenin Cenin / Jenin Jenin, Mohammad Bakri
Yaşam Mücadelesi / Staying Alive, Ghada Terawi
Şatila’da Dört Saat / Four Hours in Shatila, Carlos Lapena
Filistin, Ocak 2003 / Ümit Kıvanç, Ümit Şahin
Barış İçin Sürülenler / Osman Okkan
“Bir Katliamı Aydınlatmak” 100 Milyon Mayına Karşı 10 Kısa Film (Çeşitli)Beyazperdede Notalar

Taş Gibi: Rolling Stones / Rolling like a Stone, Stefan Berg&Magnus Gertten
Maria Bethânia: Müziğin Kokusu / Maria Bethânia: Music is Perfume, Georges Gachot
Notalar Sürgünde / The Refugee All Stars, Zach Niles, Banker White
Bir Tango Ustası: Astor Piazzolla / Tango Maestro - The Life and Music of Astor Piazzolla, Mike Dibb
Uluslararası Belgesel Film GösterimiBelgesel Özel Gösterimi

Marshall Planı Filmleri “Süt tozu, traktör, propaganda”Ödüllü Yabanci Kısa Filmler

MAESTRO - GEZA M. TOTH
JOJO IN THE STARS - MARC CRASTE
ALICE ET MOI - DE MICHA WALD
DELIVERY - TILL NOWAK
ON A WEDNESDAY NIGHT - JAN VERBEEK
UNDRESSING MY MOTHER - KEN WARDROP
vEVEN IF SHE HAD BEEN A CRIMINAL - Jean Gabriel Periot
WEST BANK STORY - ARI SANDEL
Kısa Sınır Tanımaz 1

MAMA - SISSI SEIFERT
DRAWING WISHES - AKİ NAKAZAWA
CE QUE JE SUIS - JORIS CLERTE
LAST DAY OF DECEMBER - BOGDAN GEORGE
ONE - PHILIP DAY
COMMUTING - MICHAEL ÖNDER
THE DEPT - MARYNA GORBACH
CAUGHT OUT - EUGENE GROBLER
TEN TO TWO - MATHIJS GEIJSKES
72 HOURS FROM NOW - DAVID PROCTER
ELEVATOR MUSIC - SERDAR FERİT
TEN THOUSAND PICTURES OF YOU - ROBIN KINGKısa Sınır Tanımaz 2

ELIZABETH SHORT - DECO DAWSON
Tru Lav - Lorcan Finnegan
THE OTHER HALF - IGOR JIMENEZ GALİCİA
THE SHUTTERS - LYECE BOUKHITINE
BHAI BHAI - OLIVIER KLEIN
DEFACED - Lorcan Finnegan
BOLETOS POR FAVOR - LUCAS FIGUEROA
BLIND MAN'S ALLEY - TONY KELLY
GET THE PICTURE - RUPERT WYATT
Detmold Uluslararası Kısa Film Festivali Seçkisi

THIS CRUEL LIFE - DAVID RAFIQUE
Changes - Lorcan Finnegan
TYTTÖNEN - FABİAN GİESSLER
THE POTATO WOMAN - RIKA OHARA
APPLE ON A TREE - ASTRID RIEGER
BAUSTELLE 2 - SUSANNE WEBER
TRUSTED COMPUTING - BENJAMIN STEPHAN,LUTZ VOGEL
DIE INSEL - CARSTEN BENGER
WINDOW - FARHAD TURSUNOV
AMORE SENZO FILTRO - VALENTINO INNOCENTE
DURCH DAS WARTEN WACHSEN - INGO SCHILLER
VERKEHRSSPATERZIEHUNG - HENRIK FRANKENFELD
SVEDOMI - JAN BOHUSLAV
WHIRR - TIMO KATZ
CALIFORNIA - IRENE M.BOREGGO
V GRADINATA NA RAIA - SVETOSLAV VLADIMIROVJean Gabriel Kısa Filmleri

Devil Inside
Before I was Sad
21.04.02
Intimated Diary
Gay ?
Under Twilight
Dies Irae
We are Winning But Don’t Forget
Even if she had been a criminal
Undo
Nijuman no borei (200000 fantomes)
ULUSAL YARIŞMALAR

Ulusal Uzun Film Yarışması

Eve Dönüş - Ömer Uğur
2 Süper Film Birden - Murat Şeker
Küçük Kıyamet - Taylan Biraderler
Joenjoy - Nur Akalın
Sis ve Gece - Turgut Yasalar
Çinliler Geliyor - Zeki Ökten
Barda - Serdar Akar
Aura - Orhan Oğuz
Sevgilim İstanbul - Seçkin Yasar
Polis - Onur Ünlü
Kardan Adamlar - Aytan Gönülşen
Dondurmam Gaymak - Yüksel Aksu
Hokkabaz - Cem Yılmaz & Ali Taner Baltacı
Beynelmilel - Sırrı Süreyya Önder & Muharrem Gülmez
Unutulmayanlar - Ayhan Sonyürek
Tramvay - Olgun Arun
Cenneti Beklerken - Derviş Zaim
Kader - Zeki Demirkubuz
Ulusal Belgesel Film Yarışması


Amatör Dal

Çalı, Fatih Sezgin, Mevlüt Çiftçi
Elma Dersem Çık Mazot Dersem Öl, Tezay Çelebi
Elmas Kara Ekmek Ak, Kemal Güven Erakbaş
Gewok, Meriç Ozan, Mutlu Karadoğan
Göçebe, Aydın Kapancık
Issız, Serkan Yüksel
İntihar Ederdim, Dilek Taşdemir
İstanbul, Deniz Kana
Kilidin Ne Tarafı Hücre, Armağan Ükünç, Murat Yerden, Oğuz Uydu
Mirasım Müzik, Sinan Kunter, Ömer Öztürk
Öyle Duruyorum, Ateş Şavaşeri, İrem Pasinligil, Onur Etiz
Saddam, Bayram ve Yılbaşı, Suat Şenocak
Tekduvarlışehir, Sevgi OrtaçProfesyonel Dal

Arka Bahçede Yıkım, Murat Balkı
Çocuklar: İçre Bakış, Özgür Özcan
Gece, Ahmet Selim Sabuncu
Gündelikçi, Emel Çelebi
Hakikat, Petra Holzer, Ethem Özgüven
Hiçbiryerde, Mihriban Tanık
Kadına Ağıt, Önder M. Özdem, Berrin Balay Tuncer
Şehrin Arka Yüzü: Tarlabaşı, Alp Buğdaycı
X, Özgür E. Arık
Ulusal Kısa ve Canlandırma Film Yarışması

Kurmaca

497, A.S Hakan Gök, Şahin Altuğ
Ayrılık, Burak Aksak, Selçuk Aydemir
Bakiye 0, Armagan Pekkaya
Gerçek, Anıl Armutçu
Hicran, Orhan Eskiköy
Kaza, Ahmet Uluçay
Karşılaşma, Selcen Ergun
Mr. Unhapy Meets The Girl, Mehmet Selçuk Bilge
Mr. Unhapy Sees A Doctor, Mehmet Selçuk Bilge
Mütereddit, Eray Mert
Pulpa-Aşk Üzerine Kısa Bir Film Daha, Ayşe Ünal
Rümeysa, Eray Mert
Son Oyun, Müjde Arslan
Still, Ayhan Yarar
Taş, Gizem Erbirer
Umut, Mehmet Bahadır ErCanlandırma

Beyinsiz, Ayçe Kartal
Gazap, Murat Kirişçi
Gerçek Hayattan Öğütler, İlhami Tunç Gençer
Gölge, Birnur Karatimur Çutsay
Karakalem, Frankenstein, Hakan Babacan
Killing The God, Denizcan Yüzgül
Metamorfoz, gra215 toplu çalışması
Mobilizasyon Egzersizleri, Gökhan Okur
Nasrettin Hoca'dan Yazısız Mektup, Ümit Solak
Özgürlük Yalnız Olmaz, Denizcan Yüzgül
Rüyanın Düellosu, Fuat Emre Bakır
Yır-tık, R. Nazım Ulusoy
Deneysel

Arayıştan Yakınlaşmalar, Emre Erer
Çizik, Levent Çetin
Routine, Beste Çobanoğlu
Sütun, Orçun Behram
Tekvir, Bünyamin Bayansal
Tide, A.Korcan Derinsu
Diana'yı Kurtarmak, Gülgün Özek
Dreamcatcher 767, Armağan Pekkaya
İstanbul'un Nesi Var Görüntünün Sesi Var, Aylin Kuryel
Kısa Film, Ali Ardıç
Suret, Yasemin Aydın
Teletex, Ahmet Said KaplanULUSAL GÖSTERİM PROGRAMI

Turkiye Kısa Film Tarihinden”

Natali YERES -Aynalar Suiti (1993)
Serdar AKAR - Kan Kardeşi (1991)
Kudret SABANCI - Mutfakta Biri Mi Var (1993)
Meral & Cemal EREZ - İpler (1983)
Tan ORAL - Sansür (1970)
Fatih AKIN - Sensin (1995) / Getürkt (1999)
Kutluğ ATAMAN - Hansel ve Gretel (1985)
Yeşim USTAOĞLU - Otel (1992)
Mehmet KURTULUŞ - Dilsiz (1996)
Hilmi ETİKAN - Türkiye’de Kısa Filmin Tarihi (2007)
Ulusal Kısa Film Yarışma Dışı Gösterim

Akıcı Sessizlik
Ayraç
Bank
Başka
Bir Film Nasıl Yapılır
Diğer Taraf
Döngü
Dünyanın Savaş Hali
Eskiz Defteri
Geçici
Gönlümün İsi
Herşey Yolunda
Historie D’argent
Impressionis’tic
İçeriden
Katil Bebek
Kayıp Zaman Düşleri
Kısa Dalga
Muhteşem İnsan
Oyun
Saksı
Selvi Apartmanı No:56
Solaluna
Söyleyemiyorum
Suni Teneffüs
Tek
Ukde
Ve Telefon


Ulusal Belgesel Yarışma Dışı Gösterim

Adadan Çıkmayan Adam, Dağhan Celayir
Behice Boran: Son Nefesine Kadar, M. Demir, S. Önelge, Ö. Öz, E. Özkapı, K.Özkaracalar, B. Özkaya, İ. Temeltaş
Birlikte, Orhan Eskiköy, Özgür Doğan
Devrim Beni Aramadı, Oktay İnce
Fantastiğin Sineması, Mesut Kara
Hasret, Murat Bayramoğlu
İzmir Deniz Çocukları, Raşel Meseri, Nihan Şengül
Kağıtçılar, Alper Şen
Karanlığı Aydınlatan Türk, Hakan Yılmaz
Keman, Ali Karaköse
Masaldan Artakalan, Serhat Koca, A. Murat Koçak
Metal Yorgunluğu, Uygar Demoğlu
Tamirci, Selçuk Öksüzoğlu
Tarihe Şerh: Irak Dünya Mahkemesi, Z. Dadak, B. Ertür, E. Köstepen, A. Lebow
Torakçılar, Metin Avdaç
Tumba, İlkay Kopan
Walk.man, Doğuş Bitecik
Yürüyoruz, Aykut Atasay


18. Ankara Uluslararası Film Festivali, Ulusal Belgesel Film Yarışması Ön eleme Sonuçları

18. Ankara Uluslararası Film Festivali çerçevesinde düzenlenen Ulusal Belgesel Film Yarışması için Prof. Dr. Oğuz Onaran, Dr. Umut Tümay Arslan ve Kıvanç Yalçıner’den oluşan ön eleme jürisifilmleri izlemiş ve 16 Mart 2007 tarihinde toplanarak aşağıda belirtilen filmlerin yarışma programına dahil edilmesine karar vermiştir.

18. Ankara Uluslararası Film Festivali, Ulusal Belgesel Film Yarışması, Amatör Dalda Ön Elemeyi Geçen Filmler:

18. Ankara Uluslararası Film Festivali, Ulusal Belgesel Film Yarışması, Amatör Dalda Ön Elemeyi Geçti. 2007

Çalı, Fatih Sezgin, Mevlüt Çiftçi
Elma Dersem Çık Mazot Dersem Öl, Tezay Çelebi
Elmas Kara Ekmek Ak, Kemal Güven Erakbaş
Gewok, Meriç Ozan, Mutlu Karadoğan
Göçebe, Aydın Kapancık
Issız, Serkan Yüksel
İntihar Ederdim, Dilek Taşdemir
İstanbul, Deniz Kana
Kilidin Ne Tarafı Hücre, Armağan Ükünç, Murat Yerden, Oğuz Uydu
Mirasım Müzik, Sinan Kunter, Ömer Öztürk
Öyle Duruyorum, Ateş Şavaşeri, İrem Pasinligil, Onur Etiz
Saddam, Bayram ve Yılbaşı, Suat Şenocak
Tekduvarlışehir, Sevgi Ortaç


Profesyonel Dalda Ön Elemeyi Geçen Filmler:

Arka Bahçede Yıkım, Murat Balkı
Çocuklar: İçre Bakış, Özgür Özcan
Gece, Ahmet Selim Sabuncu
Gündelikçi, Emel Çelebi
Hakikat, Petra Holzer, Ethem Özgüven
Hiçbiryerde, Mihriban Tanık
Kadına Ağıt, Önder M. Özdem, Berrin Balay Tuncer
Şehrin Arka Yüzü: Tarlabaşı, Alp Buğdaycı
X, Özgür E. Arık


18. Ankara Uluslararası Film Festivali Ulusal Belgesel Film Yarışması yönetmeliğinde belirtildiği üzere;

“Yarışma yalnızca “yaratıcı belgesel sinema” alanını kapsamaktadır. Yani sanatsal kaygı taşıyan belgesel sinema ürünleri yarışmaya katılabilir. Bu alan dışında gerçekleştirilen “film-belge”, “bilimsel-belge”, “TV programı” vb. nitelikli “sanat” kaygısı taşımayan ve “sinema sanatı” sınırları içinde değerlendirilemeyecek filmler yarışmaya kabul edilmeyecektir.”

İlgili madde gereğince Ön Eleme Jürisi aşağıda adı geçen filmlerin elenmelerine karar vermiştir:Amatör Dalda:

47/21, Özlem Altun
Bakırın Tınısı, Serdar Karakaya
Bozkırda Gölgesiz, Hatice Aydoğdu
Çatı Dansı Stüdyosu, Gülnur Kılıç, Ali Evrim Ulu
Dağın Öte Yüzü, Ersen Çıra
Göç, Şenol Çöm, Havva Şahin
İstanbul’da Bir Apaçi, Eren A. Arpacık
Kısas, Zafer Aykaç
Konya’nın Mahallesi, Hamit Seçil
Osman, Raşel Meseri, Nihan Şengül, Aylin Kuryel
Raylar Üzerinde - Doğu Ekspresi, Gürsel Sütemen, Erinç Güreci
Tutulma Avcıları, Kubilay Akdemir
Yumuşak Kabuk Bir Çift Minik Yüzgeç, Mustafa Sarıipek, Ahmet Kılınç


Profesyonel Dalda:

Arif’i Beklerken, Didem Yılmaz
Ayşe’nin Bir Günü, Ali Karaköse
Beş Dakika Sonra, Ali Karaköse
Beyrut “Beyrut’a Gittiğimi Anneme Söylemeyin”, Didem Şahin
Beyşehir Gölü, Begül Şen
Bir Yudum Bekleyiş, İlkay Nişancı
Gramofoncu, Zülküf Aydın
Kısmetli Bodrum, Cenk Baysan
My Name Is, Ahmet Karaman
Ramazan’ın Varsayılmış Ameliyesi, Oktay İnce
shantyGardentown, Çağla Zencirci, Guillaume Giovanetti
Sığla’nın Gözyaşları, Evren Toparlak
Son Buluşma, Nesli Çölgeçen
Su Damlası, Murat Pay
Uluburun II Belgeseli (M.Ö. 1300 - M.S. 2006), Aysu Özaktın, Necdet Özaktın
Ya Tutarsa, Ertuğ Tüfekçioğlu
Zil: İstanbul’dan Dünyaya Bir Ses, Lütfi Özarslan


Ön Eleme Jürisi aşağıda adı geçen filmlerin gösterim programına dahil edilmesine karar vermiştir.

Adadan Çıkmayan Adam, Dağhan Celayir
Behice Boran: Son Nefesine Kadar, M. Demir, S. Önelge, Ö. Öz, E. Özkapı,K.Özkaracalar, B. Özkaya, İ. Temeltaş
Birlikte, Orhan Eskiköy, Özgür Doğan
Devrim Beni Aramadı, Oktay İnce
Fantastiğin Sineması, Mesut Kara
Hasret, Murat Bayramoğlu
İzmir Deniz Çocukları, Raşel Meseri, Nihan Şengül
Kağıtçılar, Alper Şen
Karanlığı Aydınlatan Türk, Hakan Yılmaz
Keman, Ali Karaköse
Masaldan Artakalan, Serhat Koca, A. Murat Koçak
Metal Yorgunluğu, Uygar Demoğlu
Tamirci, Selçuk Öksüzoğlu
Tarihe Şerh: Irak Dünya Mahkemesi, Z. Dadak, B. Ertür, E. Köstepen, A. Lebow
Torakçılar, Metin Avdaç
Tumba, İlkay Kopan
Walk.man, Doğuş Bitecik
Yürüyoruz, Aykut Atasay


Ön eleme Jürisi

Prof. Dr. Oğuz Onaran, Ankara Uluslararası Film Festivali Başkanı

Dr. Umut Tümay Arslan, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi, Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü

Kıvanç YalçınerAnkara Uluslararası Film Festivali Ulusal Program Koordinatörü“Ulusal Kısa ve Canlandırma Film Yarışması” Ön eleme Sonuçları

18. Ankara Uluslararası Film Festivali çerçevesinde açılan “Ulusal Kısa ve Canlandırma Film Yarışması” için Ali Karadoğan, Levent Arslanve Kıvanç Yalçıner’den oluşan ön eleme jürisi 10.03.2007, 11.03.2007 ve 15.03.2007 tarihlerinde toplanmış, yarışmaya başvuran filmleri izlemiş ve aşağıdaki filmlerin yarışma programına dahil edilmesine karar vermiştir:


Kurmaca Dalında Ön Elemeyi Geçen Filmler:

497, A.S Hakan Gök, Şahin Altuğ
Ayrılık, Burak Aksak, Selçuk Aydemir
Bakiye 0, Armagan Pekkaya
Gerçek, Anıl Armutçu
Hicran, Orhan Eskiköy
Kaza, Ahmet Uluçay
Karşılaşma, Selcen Ergun
Mr. Unhapy Meets The Girl, Mehmet Selçuk Bilge
Mr. Unhapy Sees A Doctor, Mehmet Selçuk Bilge
Mütereddit, Eray Mert
Pulpa-Aşk Üzerine Kısa Bir Film Daha, Ayşe Ünal
Rümeysa, Eray Mert
Son Oyun, Müjde Arslan
Stil, Ayhan Yarar
Taş, Gizem Erbirer
Umut, Mehmet Bahadır Er

Canlandırma Dalında Ön Elemeyi Geçen Filmler:

Beyinsiz, Ayçe Kartal
Gazap, Murat Kirişçi
Gerçek Hayattan Öğütler, İlhami Tunç Gençer
Gölge, Birnur Karatimur Çutsay
Karakalem, Frankenstein, Hakan Babacan
Killing The God, Denizcan Yüzgül
Metamorfoz, gra215 toplu çalışması
Mobilizasyon Egzersizleri, Gökhan Okur
Nasrettin Hoca'dan Yazısız Mektup, Ümit Solak
Özgürlük Yalnız Olmaz, Denizcan Yüzgül
Rüyanın Düellosu, Fuat Emre Bakır
Yır-tık, R. Nazım Ulusoy


Deneysel Dalda Ön Elemeyi Geçen Filmler

Arayıştan Yakınlaşmalar, Emre Erer
Çizik, Levent Çetin
Routine, Beste Çobanoğlu
Sütun, Orçun Behram
Tekvir, Bünyamin Bayansal
Tide, A.Korcan Derinsu
Diana'yı Kurtarmak, Gülgün Özek
Dreamcatcher 767, Armağan Pekkaya
İstanbul'un Nesi Var Görüntünün Sesi Var, Aylin Kuryel
Kısa Film, Ali Ardıç
Suret, Yasemin Aydın
Teletex, Ahmet Said Kaplan


Ön eleme jürisi filmleri değerlendirirken kısa filmin türüne, diline ve teknik özelliklerine dikkat etmiş, kısa filmin mantığını gözetmeye çalışan filmleri seçmeye özen göstermiştir. Bu kıstaslar doğrultusunda;

Aşağıdaki filmlerin elenmesine karar verilmiştir:
Kurmaca dalı:

100 Yıl Sonraya, Hakan Ün
Ağaca Takılan Düş, Atölye 16mm.
Aldatmak, Ertunç Uksul
Algı, Cenk Cihangir
Annem Olduğum Gün, Faysal Soysal
Asfaltta Sonbahar, Ali Çağlar Özkan, Çağatay Özkan
Ayna, Volkan Günsur
Ayrılık Senaryosu, Seda Çakır
Bahtsız, Kadir Köstekçi
Balıkçı, Levent Özer, Erdoğan Acar
Bana mı Dedin?, Bülent Evran
Bavul, Adem Yıldırım, Haktan Ural
Ben, Tufan Şimşekcan
Biterayak, Pınar Karababa
Bugün…, Sinan Muter
Buhran, İlker Çakmakkaya
Buluşma, Yeliz Bayraktar
Buzdan Güneş, Murat Akgün
Cebir, Aydın Ketenağ
Çakıltaşı, Ömür Kurt
Çıkmaz Sokak, Sinan Özdemir
Çoban Matı, Yunus Özmodanlı
Der Test, Güçlü Yaman
DIGI-LIFE, Fatma Külük, Murat Durkoç
Diş, Mehmet Volga Süren
Dolap, Ali Kemal Çınar
Dönüşüm, Ateş Savaşeri
Duşun Altında, Zaim Güvenç
Dünyaya İlk Bakış, Mehmet Akif Yiyen
Düşümde Oyun Var, Serkan yüksel
ECTO, Kamil Mingü
Gölgede Gözükmeyenler, Hasan Sayın
Günah, Cafer Gebetaş
Gündüz Uykusu, Koralp Gümüş
Hayal, Mustafa Sağlam, Evrim Karakoç
Hayat Meşgul, Ali Karaköse
Hücre, Kemal İleri
Hücre, Esin Paça
Hüsnü, Mert Atalar
İki Kişilik Sinema, Doğukan Nurtop
İnci, Irmak Çengel
İyi ki Doğdum, Eray Mert
Jan, Faruk Uysal
Kağıttan Para, Yeliz Karatürk
Kar Melekleri, Nursima Tanrısever
Kayıp Gölgeler, Gürsel Sütemen
Kesişme, M. Doğuş Eğilmez, Emre Önal
Kırık Beyaz, Maria Arabacı
Kırmızı Balığın Esrarı, Egemen Keleş
Kimsesiz, Armağan Pekkaya
Kristal, Mehmet Nuri Çetin
Land of Broken Lives, Alp Aslan Esener
Mavide Saklanmak, Ali Çağlar Özkan
Mehak, Erdim Dalgıç
Mum, Buğra Dedeoğlu
Nakavt, Çağrı Kayaokay
Nane, Hüseyin Doğru
Nasra Teyze, Mehmet Sait
Nisanın Her Tarafı Vicdan Olsa, Ceylan Özgün Özçelik
Nokta, Meriç Renkver
Oyun, Ercan Erdoğan
Oyun Bitti, M. Ümit Doğru
Oyun ve Düğün, Deniz Oğuzsoy
Oyuncu Aranıyor, Hemi Behmoaras
Ödev, Şeref Öztürk
Paraparanoya, Ateş Savaşeri
Portakal, Elif Nur Kerkük
Potkal, Gökçe Pehlivanoğlu
Rahat, Caner Ceyhan
Ruj… Değişen Aşkın Simgesi, Engin Erdem
Rüya, Ali Karaköse
Sanrı, Emrah Mavi
Satıcının Ölümü, Çiçek Coşkun
Sek Sek, Nazire Turan
Sevgiliye, Fatih Gürler
Sihirli Hayat, Ataberk Kaya
Soğuk Oda, Atölye 16mm
Son Karar, Hasan Kalender
Şahin’in Pride, Theron Petterson
Şeytan Doldurur, Özgür Bakar, Alpgiray M. Uğurlu
Tanık, Ceren Can Aydın, Ahmet Öztem
Tatil ve Tekfir, Rafet Küçük
Tiksinmek, Tolga Yıldız
Tornet, Çiğdem Karaduman
Umarsız Gözyaşı, Onur Çoban
Üç Dakika Elli Saniye, Gamze Hakverdi
Yalnızlığın Ardından, Batu Eritenel
Yolcu, Güven Bekiş
Yolculuk, Ahmet Uğur Aydın
Yolun Neresi, Atölye 16mm.
Yukarıdan Aşağıya, A. S. Hakan Gök
Yüzleşme, Ahmet Salih Aktaş
Yüzyıl Masalı, Mustafa Ural
Zede, Suat Şenocak
Deneysel dal:

“döngü”, Gamze Hakverdi, Serdar Önal
Dönmeden Önce, Kamil Mingü
Elektrik, Ozan Özdilek
Erek, Ceyhun Konak
Seyircİyi Öp, Mustafa Bozkurt
Uygarlık, Defne Kırmızı


Aşağıda listelenen filmler yarışma programına alınmamasına karşın gösterim programına dâhil edilmiştir:
2 Eylül, Emre Ergül
Akıcı Sessizlik, Esin Paça
Ayraç, Berrak Samur
Bank, Ahmet Cemil Okay
Başka, Gurur Ası
Bir Film Nasıl Yapılır, Seza Güneş
Diğer Taraf, Deniz Oğuzsoy
Döngü, Onur Öner
Dünyanın Savaş Hali, Bünyamin Bayansal
Eskiz Defteri, Atılım Kalıpçinden
Geçici, Nail Pelivan
Gönlümün İsi, Ertuğ Tüfekçioğlu
Herşey Yolunda, Serkan Yanık
Historie D’argent, Zeki Hacıkerimoğlu
Impressionis’tic, Önder Turan
İçeriden, Çiçek Coşkun
Katil Bebek, Ergin Şafak Dikmen
Kayıp Zaman Düşleri, Faysal Soysal
Kısa Dalga, Hasan Ciritoğlu
Muhteşem İnsan, Eray Mert
Oyun, Elif Nur Kerkük
Saksı, Elif Nur Kerkük
Selvi Apartmanı No:56, Elif Nur Kerkük
Solaluna, Özgür Özcan
Söyleyemiyorum, Eray Mert
Suni Teneffüs, Serhat Koca
Tek, Gamze Bayram
Ukde, İlker Özdemir
Ve Telefon, Nuran Evren Şit

Ön Eleme Jürisi:
Levent Arslan, Uluslararası Detmold Kısa Film Festivali Yönetmeni, Ankara Uluslararası Film Festivali, Uluslararası Kısa Film Program Koordinatörü
Ali Karadoğan, Öğretim Görevlisi, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi, Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü - Ankara Uluslararası Film Festivali, Ulusal Program Koordinatörü
Kıvanç Yalçıner, Ankara Uluslararası Film Festivali, Ulusal Program Koordinatörü
BASIN BÜLTENİ, 19.03.2007

Yarışacak Filmler Açıklandı!

Limak 18. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde yarışacak filmler açıklandı.

Bu sene 12-22 Nisan 2007 tarihlerinde gerçekleştirilecek Limak 18. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde Ulusal Uzun, Kısa (Kurmaca, Canlandırma, Deneysel) ve Belgesel film alanlarında yarışacak filmler açıklandı.

Limak 18. Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında düzenlenen Ulusal Uzun Film Yarışması’nda Türk sinemasının son dönemde çekilen önemli filmleri Ankaralı sinemaseverlerin beğenisine sunulacak. Ulusal Uzun Film Yarışması kapsamında, yönetmenliğini Murat Şeker’in üstlendiği “2 Süper Film Birden”, Orhan Oğuz’un “Aura”, Serdar Akar’ın “Barda”, Sırrı Süreyya Önder ile Muharrem Gülmez’in “Beynelmilel”, Derviş Zaim’in “Cenneti Beklerken”, Zeki Ökten’in “Çinliler Geliyor”, Yüksel Aksu’nun “Dondurmam Gaymak”, Ömer Uğur’un “Eve Dönüş”, Cem Yılmaz ve Ali Taner Baltacı’nın “Hokkabaz”, Nur Akalın’ın “Joenjoy”, Zeki Demirkubuz’un “Kader”, Aytan Gönülşen’in “Kardan Adamlar”, Taylan Biradeler’in “Küçük Kıyamet”, Onur Ünlü’nün “Polis”, Seçkin Yasar’ın “Sevgilim İstanbul”, Turgut Yasalar’ın “Sis ve Gece”, Olgun Arun’un “Tramvay” ve Ayhan Sonyürek’in “Unutulmayanlar” filmleri izleyicilerle birlikte jürinin de karşısında olacak.

Ulusal Uzun Film Yarışması’nın seçici kurulunda, akademisyen Nejat Ulusay, yönetmen Tunç Başaran, sinema yazarı ve tarihçisi Agah Özgüç, senaryo yazarı Emine Nevin Cangür, oyuncu Cengiz Korucu yer alıyor.

Limak 18. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde Kısa Film alanında kurmaca dalında ise A.S Hakan Gök ve Şahin Altun’un “497”, Burak Aksak’ın “Ayrılık”, Armağan Pekkaya’nın “Bakiye 0”, Anıl Armutçu’nun “Gerçek”, Orhan Eskiköy’ün “Hicran”, Ahmet Uluçay’ın “Kaza”, Selcen Ergun’un “Karşılaşma”, Mehmet Selçuk Bilge’nin “Mr. Unhappy Meets the Girl” ve “Mr. Unhappy Sees a Doctor”, Eray Mert’in “Mütereddit” ve “Rümeysa”, Ayşe Ünal’un “Pulpa - Aşk Üzerine Kısa Bir Film Daha”, Müjde Arslan’ın “Son Oyun”, Ayhan Yarar’ın “Stil”, Gizem Erbirer’in “Taş”, Mehmet Bahadır Er’in “Umut” adlı filmleri ön elemeyi geçen filmler oldu.

Canlandırma dalında ise Ayçe Kartal’ın “Beyinsiz”, Murat Kirişçi’nin “Gazap”, Tunç Gencer’in “Gerçek Hayattan Öğütler”, Birnur Karatimur Çutsay’ın “Gölge”, Hakan Babacan’ın “Karakalem, Frankenstein”, Denizcan Yüzgül’ün “Killing the God” ve “Özgürlük Yalnız Olmaz”, gra215 Toplu Çalışması’nın “Metamorfoz”, Gökhan Okur’un “Mobilizasyon Egzersizleri”, Ümit Solak’ın “Nasrettin Hoca’dan Yazısız Mektup”, Fuat Emre Bakır’ın “Rüyanın Düellosu”, R. Nazım Ulusoy’un “Yır-tık” filmleri ön elemeyi geçti.

Deneysel dalda Emre Erer’in “Arayıştan Yakınlaşmalar”, Levent Çetin’in “Çizik”, Beste Çobanoğlu’nun “Routine”, Orçun Behram’ın “Sütun”, Bünyamin Bayansal’ın “Tekvir”, A. Korcan Derinsu’nun “Tide”, Gülgün Özek’in “Diana’yı Kurtarmak”, Armağan Pekkaya’nın “Dreamcatcher 767”, Aylin Kuryel’in “İstanbul’un Nesi Var Görüntünün Sesi Var”, Ali Ardıç’ın “Kısa Film”, Yasemin Aydın’ın “Suret”, Ahmet Said Kaplan’ın “Teletex” adlı filmleri öne elemeyi geçen filmler oldu.

Kurmaca, Deneysel ve Canlandırma film dallarından oluşan Limak 18. Ankara Uluslararası Film Festivali Ulusal Kısa Film Yarışması’nın seçici kurulunda yönetmen Yüksel Aksu, akademisyenler Bülent Özkam ve Thomas Balkenhol, sanat yönetmeni Natali Yeres ve sinema yazarı Ahmet Ilgaz bulunuyor.

Limak 18. Ankara Uluslararası Film Festivali Ulusal Belgesel Film Yarışması Amatör dalda Fatih Sezgin ve Mevlüt Çiftçi’nin “Çalı”, Tezay Çelebi’nin “Elma Dersem Çık Mazot Dersem Öl”, Kema Güven Erakbaş’ın “Elmas Kara Ekmek Ak”, Meriç Ozan ve Mutlu Karadoğan’ın “Gewok”, Aydın Kapancık’ın “Göçebe”, Serkan Yüksel’in “Issız”, Dilek Taşdemir’im “İntihar Ederdim”, Deniz Kana’nın “İstanbul”, Armağan Ükünç, Murat Yerden ve Oğuz Uydu’nun “Kilidin Ne Tarafı Hücre”, Sinan Kunter ve Ömer Öztürk’ün “Mirasım Müzik”, Ateş Şavaşeri, İrem Pasinligil ve Onur Etiz’in “Öyle Duruyorum”, Suat Şenocak’un “Saddam, Bayram ve Yılbaşı”, Sevgi Ortaç’ın “Tekduvarlışehir” filmleri ön elemeyi geçti.

Belgesel Film Yarışması Profesyonel dalda ise Murat Balkı’nın “Arka Bahçede Yıkım”, Özgür Özcan’ın “Çocuklar: İçre Bakış”, Ahmet Selim Sabuncu’nun “Gece”, Emel Çelebi’nin “Gündelikçi”, Petra Holzer ve Ethem Özgüven’in “Hakikat”, Mihriban Tanık’ın “Hiçbiryerde”, Önder M. Özdem ve Berrin Balay Tuncer’in “Kadına Ağıt”, Alp Buğdaycı’nin “Şehrin Arka Yüzü: Tarlabaşı”, Özgür E. Arık’ın “X” adlı filmleri Festival’de yarışacak.

Ulusal Belgesel Film Yarışması’nın seçici kurulunda, görüntü yönetmeni Yusuf Akçura, belgesel yönetmeni Semra Sander, sinema yazarı Murat Erşahin, yönetmen Enis Rıza Sakızlı ve akademisyen Andreas Treske yer alıyor.

Ayrıntılı Bilgi İçin
Gökhan Şeker
Medya Koordinatörü
ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
Tel : 0 312 468 77 45 - 0 312 468 38 92 - 0312 468 78 56
Fax : 0312 467 78 30
e-posta : mediainfo@filmfestankara.org.tr
web : http://www.filmfestankara.org.trSon Yılların Önemli Türk Filmlerinin Müziklerine imza Atan Baba Zula Festival Partisinde Sahne Alıyor!

Limak 18. Ankara Uluslararası Film Festivali bu sene 12-22 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Film gösterimleri, söyleşiler ve panellerle birlikte Festival’in ilgi çekici etkinliklerinden bir diğeri “Festival Partisi” olacak. Sinemayla müziği birleştiren Festival partisi bu yıl 13 Nisan Cuma günü Saklikent’te gerçekleştirilecek. Partide Baba Zula ve Murat Meriç sahnede olacak.

Kapı açılış saatinin 19:00 olduğu gecede, parti konukları saat 19:15’te Gökçe Kaan Demirkiran’in “Muzikte Bir Deney: Anadolu Rock” adlı belgeselini izleyebilecekler.

21:00’de sahne alacak Murat Meriç gecen yıl olduğu gibi bu sene de eski 45’likleriyle Ankaralıları yıllar öncesine goturecek.

Bir araba hirsizinin huzunlu oykusunu aktaran Tabutta Rovasata, seks filmleri gosteren bir sinemanin makinistinin eski bir porno yildizina olan tutkusunun anlatildigi Renkli Turkce ve bol odullu Dondurmam Gaymak gibi filmlerin muziklerine imza atan Baba Zula saat 22:30’dan itibaren sahneyi devralacak. Perdeye yansiyan film goruntuleri esliginde sanatini icra edecek grup, Festival partisine gelen konuklari costuracak.

1996 yilinda Levent Akman, Murat Ertel, Emre Onel tarafindan Istanbul'da kurulan Baba Zula, 2002 yilinda Oya Erkaya'nin gruba dahil olmasiyla son halini aldi. Geleneksel Turk muzik aletlerinin kullanimini elektronik ogelerle kendine ozgu bir sekilde birlestiren grup, film muziklerinin yani sira cesitli tiyatro oyunlarina yaptigi muziklerle de biliniyor. Bunlarla birlikte Baba Zula, televizyon dizisi Biz Size Asik Olduk’un muziklerine imza atti ve Fatih Akın’ın İstanbul Hatırası adli belgeselinin açılış ve kapanışında yer aldı.

Baba Zula’ya ve partiye ait gorselleri indirmek icin:
http://www.filmfestankara.org.tr/images/babazulagorsel1.jpg
http://www.filmfestankara.org.tr/images/babazulagorsel2.jpg
http://www.filmfestankara.org.tr/images/babazulagorsel3.jpg

Konser biletleri Biletix'ten, Kızılay Büyülü Fener Sineması'ndan, Saklikent'ten ve Festival ofisinden temin edilebilecek.


FELLİNİ FİLMLERİ ANKARA'DA!
İtalyan sinemasının usta ismi Federico Fellini'nin filmleri Limak 18. Ankara Uluslararası Film Festivali'nde gösteriliyor.

Bu sene 12-22 Nisan 2007 tarihleri arasında düzenlenecek Limak 18. Ankara Uluslararası Film Festivali'nde İtalyan sinemasının usta ismi Federico Fellini'nin farklı dönemlerinde çektiği filmler izleyiciyle buluşacak. Festivalin Fellini programı Beyaz seyh (Lo Sceicco Bianco, 1952), Aylaklar (I Vitelloni, 1953), 8½ (1963), Ruhların Julyeti (Giulietta degli Spiriti, 1965), Satyricon (1969), Roma (1972), Kazanova (Il Casanova, 1976) adli filmlerden oluşuyor.

Fellini Beyaz seyh'te bir evliliğin ilk iki gününü anlatıyor. Aylaklarda ise küçük bir kasabada yasayan, hayatlarının donum noktasında olan 5 gencin hikayesini izleyecegiz. Hayatindan izler tasiyan 8½'ta ise bir Yönetmenin yeni projesinin yaratim sureci uzerine guc bir imtihani kendisine konu ediniyor Fellini. Ruhlarin Julyeti'nde de, kendisini aldatan kocasindan ayrilmak icin hayallerden ve anilardan guc alan Julyet'in hikayesini perdeye aktariyor Yönetmen. Satyricon ise Antik caglardan esinlenerek yarattigi bir yapim. Roma'da ise filme adini veren sehri cok farkli bir sekilde resmediyor Fellini. Kazanova'da ise usta Yönetmen, bu unlu figuru kendi üslubunca bizlere tanitiyor.

Federico Fellini
1920 yılında Rimini'de doğan Federico Fellini, 1941'de senaryo yazarlığına baslar ve o tarihten itibaren birçok sinema filmine imzasını atar. 1951'de Lattuada ile birlikte hayatinin ilk film yönetmenliğini Varyeta Işıkları adli filmiyle gerçekleştirir. 1954'te Sonsuz Sokaklar adli filmiyle ilk Oscar ödülünü alir. 1959 yılında ise yönetmen, Tatlı Hayat adli filmiyle Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ödülünü kazanır. 1963 yılında herkes tarafından başyapıtı olarak değerlendirilen ve ona üçüncü Oscar ödülünü garantileyen Sekiz Bucuk adli filmini tamamlar. Bu basarİyi 1965 yılında Ruhların Julyeti adli filmi ve 1969 yılında Satyricon filmi izler. 1972 yılında ürettiği Roma adli filminden sonra otobiyografik öğelere dayanan Amarcord ve onu takip eden Kazanova (1976) filmleriyle başarısına geri döner. Birçokları tarafından vasiyet çalışması olarak değerlendirilen La voce della luna/Ayin Sesi (1990) adli filmiyle sanatsal kariyerini sonlandırır. 31 Ekim 1993 yılında hayata veda eder.

Ankara’da Kültürel İşbirliği

Limak Holding 18. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin İsim Sponsorluğunu Üstleniyor.

17. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin ev sahipliğini yapan Limak Holding, bu yıl Festivale katkılarını daha da arttırarak isim sponsorluğunu üstleniyor. 12-22 Nisan tarihleri arasında 18’incisi gerçekleştirilecek olan festival “Limak Ankara Uluslararası Film Festivali” olarak anılmaya başlanacak. Dünya sinemasından ve Türk sinemasından çok sayıda yıldızın yer alacağı festivalin ev sahipliğini Limak Ambassadore Otel yapacak. Festivalin basın toplantıları ve sinema dünyasının tanınmış isimleriyle söyleşiler de Limak Ambassadore Otel’de gerçekleştirilecek.

30 yıl önce Ankara’da kurularak, bugün Türkiye’nin en büyük gruplarından biri haline gelen Limak Holding, Ankara’dan aldığını Ankara’ya verme sorumluluğuyla Ankara’nın kültür ve sanat hayatına desteğini artırmaya devam etmektedir. Ankara merkezli Limak Holding; inşaat, turizm, enerji, çimento, teknoloji sektörlerinde faaliyet göstermektedir. Türkiye’nin en büyük otel zincirlerinden birisine sahip olan Limak Holding, Akdeniz Bölgesi’ndeki otellerinin yanı sıra, Festivale ev sahipliği yapacak olan Ankara’daki Ambassadore Otel ile şehir otelciliği konseptinde de yerini almıştır.

Limak Holding ile kurumsal devamlılığı sağlamış, hem seçkin gösterim programı hem de saygın konuklarla Türk ve dünya sinemasını başkente taşıyan Ankara Uluslararası Film Festivali’nin böylesine kültürel bir işbirliğine gitmesi Festival’in daha iyi imkanlarla Ankaralılara ulaşmasını sağlayacak.

Ayrıntılı Bilgi için
Gökhan Şeker
Medya Koordinatörü

ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ

Tel : 0 312 468 77 45 - 0 312 468 38 92 - 0312 468 78 56
Faks : 0312 467 78 30
e-posta : mediainfo@filmfestankara.org.tr
web : http://www.filmfestankara.org.trAnkara Uluslararası Film Festivali Özel Ödüllerini Belirledi...

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından bu sene 18.’si düzenlenecek Ankara Uluslararası Film Festivali baharın en güzel günlerinde, 12-22 Nisan 2007 tarihleri arasında Ankaralıları selamlıyor. Festival’i düzenleyen Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı, bu yıl da sinema sanatına emek vermiş ve sinemayı yüceltmiş sanatçılara ve kurumlara özel ödül vermeye devam ediyor.

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı, 18. Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında, her yıl verilmekte olan Aziz Nesin Emek Ödülü’nü; 1950’lerin sonundan bugüne kadar Türk sinemasına canlandırdığı birbirinden farklı karakterlerle verdiği büyük emek, kazandırdığı saygı ve Türk sinema oyunculuğu tarihinde bıraktığı “iz” için, “kah sevdalı, kah törelerin tutsağı, kah işveli, çoğu zaman talihsiz ve kıstırılmış, kimi zaman ise ailenin direği, direnen ve savaşan bir ana, bazen de sevdiği uğruna gözlerini veren” sevgili olduğu ve sinemaya da ayni vefakarlık ve fedakarlıkla yaklaştığı için Fatma Girik’e vermeyi uygun bulmuştur.

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı, Ankara Kitle İletişim Ödülü’nü ise; 1964 yılından bu yana Türkiye’deki sinema serüvenine bir yandan düzenlediği Festivallerle katkıda bulunan bir yandan Türk filmlerini ve sanatçılarını ödüllendirerek “film festivali” geleneğini kurumsallaştıran, bu niteliğiyle Türk sinemasının dünyada tanınmasına on ayak olan Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne vermeyi yerinde görmüştür.

2002 yılından bu yana ülkemiz sanatına görsel iletişim yoluyla katkıda bulunan sanatçılara Sanat Çınarı unvanı vermeyi kararlaştıran Ankara Uluslararası Film Festivali bu unvanı da, Türk edebiyatına yaptığı katkılardan dolayı Erhan Bener’e layık görmüştür.

Bunlarla birlikte 18. Ankara Uluslararası Film Festivali Ulusal Uzun Film, kısa, canlandırma ve belgesel film yarışmalarına başvurular devam ediyor. Yönetmelik ve başvurulara www.filmfestankara.org.tr adresinden ulaşılabilir. Yarışmalar için son başvuru tarihi 7 Mart 2007.

Gökhan Seker
Medya KoordinatörüFestival, Ankara'ya film bekliyor...
Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen Ankara Uluslararası Film Festivali, 13-22 Nisan 2007 tarihlerinde 18. kez Ankaralılarla buluşacak.

Geçen yıl mart ayında yapılan festival, bu sene nisan ayında gerçekleştirilecek. Festival kapsamında düzenlenecek yarışmalara katılmak isteyenlerin, filmlerini 7 Mart 2007 tarihine kadar Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı'na göndermeleri gerekiyor. Her yıl, Türk ve dünya sinemasından örnekleri Ankaralı sinemaseverlerle buluşturan festivalde, uzun metrajlı filmlerin yanı sıra kısa, canlandırma ve belgesel filmler de seyirci karşısına çıkma imkanı buluyor. Festival kapsamında düzenlenen Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda, Türk sinemasına nitelikli ürünler kazandıran sinemacılara çeşitli dallarda toplam 16 ödül veriliyor. Ticari gösterim şansı olmayan kısa film, canlandırma ve belgesel dallarında düzenlenen yarışmayla da bu türlerin izleyicisiyle buluşması sağlanıyor. Yarışmaların yönetmeliklerine ve başvuru formlarına filmfestankara.org.tr adresinden ulaşılabiliyor.Başkentli sinemaseverlerle 18'inci kez buluşmaya hazırlanan Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamındaki yarışmalar için başvuru süresi başladı.

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen Ankara Uluslararası Film Festivali, 13-22 Nisan 2007 tarihlerinde Ankaralılarla buluşacak. Geçen yıl Mart ayında yapılan Festival, bu sene Nisan ayına alınarak baharın en güzel günlerinde sinemaseverlere festival şenliği yaşatmaya hazırlanıyor.

Her yıl, Türk ve dünya sinemasının seçkin örneklerini Ankaralı sinemaseverlerle buluşturan festivalde, uzun filmlerin yanı sıra kısa, canlandırma ve belgesel filmler de seyirci karşısına çıkma imkanı buluyor.

TOPLAM 16 ÖDÜL...
Festival kapsamında düzenlenen Ulusal Uzun Film Yarışması'nda, Türk sinemasına nitelikli ürünler kazandıran sinemacılara çeşitli dallarda toplam 16 ödül veriliyor.

Ticari gösterim şansı olmayan kısa film, canlandırma ve belgesel dallarında düzenlenen yarışmayla da bu türlerin izleyicisiyle buluşması sağlanıyor.

ÖDÜL ALMIŞ FİLMLER
Uluslararası Kısa Film Gösterimi ve Uluslararası Belgesel Film Gösterimi bölümlerinde tüm dünyada çeşitli festivallerde ödül almış kısa, canlandırma ve belgesel filmler sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.

Festival her yıl olduğu gibi Türk ve yabancı yönetmenleri, yapımcıları, senaryo yazarlarını, oyuncuları, sinema eleştirmenlerini buluşturarak Türk Sineması'nın uluslararası alanda tanınmasına ve etkinliğini artırmasına da hizmet edecek.

BAŞVURU İÇİN SON TARİH 7 MART
Festival kapsamında düzenlenecek yarışmalara katılmak isteyenler filmlerini 7 Mart 2007 tarihine kadar Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı'na gönderebilirler.

Yarışmaların yönetmeliklerine ve başvuru formlarına filmfestankara.org.tr adresinden ulaşılabilir.